Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 800, datowanego na 26 maja 2013 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Obornickie Łazienki - wielkie otwarcie i rekordowa frekwencja
OBORNIKI. Oborniczanie, zgromadzeni w minioną niedzielę nad Wełną na historycznych Łazienkach, podziwiali powrót tego miejsca do dawnej świetności. Całymi rodzinami przyszli, by obejrzeć nowe schody, altanki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz tarasy widokowe. 
Zaczęło się jednak już dzień wcześniej. Z okazji Nocy Muzeów prawie 150 osób wybrało się, pod przewodnictwem pracowników domu kultury, podziwiać nie tylko Łazienki, ale szczególnie fontannę specjalnie wynajętą na wielkie otwarcie. Około godz. 23 z rzeki wytrysnęły fontanny wody podświetlonej wieloma kolorami, które tańczyły w rytm muzyki. Była to wspaniała promocja przed wielkim otwarciem. Duża frekwencja następnego dnia potwierdziła, że trik marketingowy się udał. 
Nie był to jednak jedyny powód wysokiej frekwencji. Następnym była dobra organizacja, ale także wiele atrakcji i piękna pogoda. Stoiska gastronomiczne zostały rozstawione wzdłuż drugiego poziomu wału. Nie zabierały dużo miejsca a pomiędzy nimi mogła przejść cała rodzina trzymając się za ręce. W ten sposób organizatorzy udowodnili, że nowe Łazienki są gotowe nawet na większe imprezy plenerowe, co jest ważne przed zbliżającymi się Dniami Obornik. 
W pobliżu koryta rzeki ustawiono scenę. Pomiędzy nią a schodami znajdowało się dostatecznie dużo miejsca, by pomieścić kilkaset osób. Na pierwszym tarasie widokowym ustawiono pianino, na którym grał Maciej Markiewicz, krajowej sławy wirtuoz.
Motywem przewodnim zabawy były blues oraz muzyka klasyczna. Wyeksponowano zdjęcia starych łazienek, podświetlane nowymi lampami. Wszystko razem tworzyło niesamowitą atmosferę, unikatową dla Obornik. 
Markiewicz bawił gości do momentu przybycia burmistrza. Szrama znalazł się na scenie wraz z wójtem Wągrowca Przemysławem Majchrzakiem i skarbnik Rogoźna Iwoną Sip-Michalską. Obie te osoby były zaangażowane w tworzenie projektu budowy za ponad 800 tys. zł nowych Łazienek. Szrama złożył na ich ręce podziękowania od siebie i całego miasta. Mówił o drugiej i trzeciej części projektu przebudowy i renowacji: cieszymy się bardzo, że tylu państwa przybyło na otwarcie. Myślę, że cieszymy się wszyscy, że tą obornicką perełkę możemy podziwiać. To jest dopiero pierwszy etap budowy Łazienek. W drugim chcemy rozwinąć ścieżki piesze oraz zasiać zieleń. W trzecim etapie chcemy, żeby na drugi brzeg Wełny przebiegał pomost i żeby ten brzeg również dać do dyspozycji. 
Burmistrz nie wspomniał, czy tak jak w niegdyś, na Łazienkach będzie można cieszyć się kąpielą. Jak się później od niego dowiedzieliśmy, powstanie plaży jest niemożliwe ze względu na bardzo ostre wymagania sanitarne. Jednakże są plany wysypania morskiego piasku wzdłuż rzeki, by zwiększyć atrakcyjność kompleksu i stworzyć w centrum miasta specjalne miejsce do opalania. 
Podczas otwarcia zorganizowano turniej szachowy o puchar dziekana obornickiego. W pierwszej trójce znaleźli się Mirosław Zając, Marcin Dykcik i Remigiusz Piekarski, którzy otrzymali nagrody sponsorowane przez księdza Józefa Kamzola. 
Od czwartku Łazienki ochraniają trzy kamery. Już pierwszego dnia straż miejska nałożyła cztery mandaty za picie w miejscu publicznym. To okazało się skuteczne, ponieważ nie doszło jak dotąd do większych aktów wandalizmu. Jednym, który był widoczny, to napis umieszczony mazakiem na daszku nad schodami. 
Na deskach tymczasowej sceny do godz. 20 występowały zespoły taneczne z Obornik a na koniec Anna Polowczyk z zespołem grającym muzykę bluesową. W tym czasie na ręce władz Obornik spływały gratulację za dobrze wykonaną pracę. Efekt końcowej rzeczywiście zaparł wielu dech w piersiach, nie odbyło się jednak bez krytyki schodów. Nasza gazeta zwracała już na nie uwagę w poprzednich tygodniach. Nawet w niedzielę kilka osób potknęło się na końcowych stopniach, które są wyjątkowo strome. Burmistrz osobiście zbadał schody, potwierdzając problem i obiecał znaleźć wkrótce rozwiązania. 
Z inicjatywą renowacji Łazienek wyszła swego czasu burmistrz Rydzewska. Zmiana władzy nie pozwoliła jej dokończyć ambitnego projektu. Tomasz Szrama, wraz ze swoimi współpracownikami, stanęli jednak na wysokości zadania i wykonali kawał solidnej roboty przywracając blask obornickiemu zabytkowi.
 
OBORNIKI TV
V Bieg Papieski 2015 w Obornikach.
NUMER 800 - TEMATY
◊ Znaleziono zwłoki mieszkańca Wychowańca
◊ Obornickie Łazienki - wielkie otwarcie i rekordowa frekwencja
◊ Podejrzenie morderstwa - oborniczanin zginął w Wełnie
◊ Ojciec z synem chcieli wyłudzić 10 tys. zł
◊ Diler spod szkoły w Rożnowie zatrzymany
◊ Czy pozyskiwanie energii odnawialnej zaszkodzi oborniczanom?
◊ Będzie bezpieczniej
◊ Oborniczanie sami mogą decydować
◊  Znów likwidują połączenia
◊ Powiatowi urosło
◊ Zamiast daszków skwer i kamera
◊  Będą odnawiać rogozińskie wsie
◊ Oborniki i Ryczywół wesprą powiat
◊ Przez Rudki jak po grudzie
◊ Przedszkole w Tarnówku oddziałem przedszkola w Połajewie
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  Tegorocznym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji towarzyszyło słońce i podniosła atmosfera. Uroczystości trzeciomajowe rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny. Po Mszy nastąpił przemarsz na Rynek a tam odbyła się skromna, choć podniosła uroczystość rocznicowa. Nie było przemówień ani spędu młodzieży szkolnej. O odśpiewaniu hymnu, Krzysztof Sroka przypomniał o tym, że 3 maja 1791 roku Sejm przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja i była drugim takim, po amerykańskim, aktem prawnym w historii świata. Konstytucja przyniosła Polakom długo oczekiwane zmiany. Wieść o nich roznosili gońcy od miasta do miasta. Tak trafiła i do Obornik.
◊  Poważny szlachcic, (w rolę którego wcielił się Piotr Wawrzyniak, podpora zespołu Maniewiacy) ogłosił ją wszem i wobec na obornickim Rynku. Inscenizacji przyglądali się zgromadzeni na płycie Rynku Oborniczanie, którzy przybyli w słusznej liczbie, choć znacznie mniejszej niż rok temu, podczas obchodów powiatowych. Ostatnim aktem inscenizacji był salut armatni od którego zadrżały szyby w oknach i serca w piersiach obywateli. Zagrała Obornicka Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Warguły a delegacje organizacji politycznych, społecznych i szkół złożyły kwiaty u stóp pomnika Jana Pawła II. Harcerze rozpostarli ogromną flagę a po chwili dołączały do nich kolejne osoby. Nad Rynkiem wisiał dron z kamerą, uwieczniającą całe wydarzenie. Na koniec organizatorzy święta 3 Maja zaprosili wszystkich na kawę i ciasto drożdżowe, co zapachniało domową atmosferą i stało się doskonałym pomostem pomiędzy rocznica a majówką.
◊  Powiatowe obchody Trzeciego Maja zorganizowano w Rogoźnie. Tradycyjnie, około godz. 9.30 pochód składający się z lokalnych polityków, kierowników jednostek, dyrektorów szkół oraz pocztów sztandarowych ruszył spod urzędu miejskiego na uroczystą Mszę w kościele św. Wita. Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jarosław Zimny. Po zakończeniu Eucharystii przeniesiono się pod pomnik na placu Powstańców Wlkp.
◊  Poczty sztandarowe utworzyły szpaler wzdłuż przed pomnikiem, za nimi ustawiły się delację szkół, służb mundurowych, partii politycznych, organizacji oraz stowarzyszeń. Starosta Adam Olejnik w krótkim wystąpieniu przypomniał o zbliżających się wyborach prezydenckich. Podczas tradycyjnego strzelania na wiwat prowadzący uroczystość Piotr Szturmiński wyczytał przewodniczącego rady miejskiej Henryka Janusa, ale nieobecnego zastąpił Maciej Kutka. Pech chciał, że mechanizm pistoletu się zaciął. Broń dopiero po trzech minutach prób wystrzeliła. Ten sam problem miał starosta Olejnik. Nie wypaliła również armata, z której tradycyjne strzelanie zostało odwołane. Po złożeniu przez delegacje kwiatów wystąpiła grupa teatralna To My. Na koniec wypuszczono gołębie i odśpiewano Rotę.
Google
Kontakt z redakcją
Najchętniej oglądane w marcu:
5. MTB

praca
Firma MT- MET ul. Łukowska 11 Oborniki
zatrudni referenta ds skupu i sprzedaży surowców wtórnych
wymagania:
- mężczyzna wiek od 20 do ok. 50 lat (sprawny fizycznie),
-podstawowa znajomość obsługi komputera,
-dyspozycyjność,
-łatwość nawiązywania kontaktu z klientami.
Umowa o pracę.
Praca w godzinach od 8-17 a w sobotę od 8-13.
tel. 515-333-766
lub wysyłac CV na mail.
PRZYJMĘ KIEROWCĘ BUS
PLANDEKA
MIĘDZYNARODÓWKA
TEL. 600 021 077
Praca w Niemczech i Holandii. Poszukujemy osób na stanowisko: operator maszyn produkcyjnych, kierowca C+E. Praca bezpośrednio u zagranicznych pracodawców.
tel. 662 160 539
Gościniec GRYSZCZENIÓWKA w Wargowie pod Obornikami zatrudni:
Kucharza lub kucharkę
Pomoc kuchenną
Kelnerkę - na stałe lub tylko na weekendy
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV mailem lub osobiście.
61 29 72 067
Przyjmę do pracy na 1/2 etatu z umiejętności prac stolarskich (kuchnie)
502 464 815

nieruchomości
Sprzedam działki budowlane Uścikówiec do 1200 m
tel. 723 401 195

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164

usługi
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.