Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 685, datowanego na 6 marca 2011 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Komunikacja miejska w Obornikach - prace są już zaawansowane
GMINA OBORNIKI. Są już zaawansowane prace przy ustaleniu przystanków i czasu przejazdu - poinformował nas wiceburmistrz Piotr Woszczyk dodając: jednak sytuacja jest płynna. 
Podczas ustalania tras powstał już problem z przejazdem do wsi Urbanie. Jadący tam autobus wjeżdżałby na teren gminy Szamotuły, a na to nie ma zgody. O takie pozwolenie trzeba wystąpić do urzędu wojewody. Władze gminy chcą zasięgnąć opinii wszystkich komisji rady miejskiej i jest to ze wszech miar słuszne. Chcą też w sprawie gminnej komunikacji opinii szkół. 
Władze Obornik doszły do wniosku, że trzeba będzie poszczególne linie skracać, skracając też czas przejazdu. Burmistrz Woszczyk planuje właściwe nasilenie częstotliwości przejazdów. Już wie, że autobusy linii 21 muszą jeździć co jedną godzinę, zaczynając od 4:30 a kończąc o 22:00. - Inne mogą kursować rzadziej, a linia 26 może być obsługiwana jedynie trzy razy dzienne. 
Pytany o kwoty dopłat wyjaśnił, że firmy przewozowe operujące w okolicy chcą od 4,40 do 6 złotych za km dopłaty a Poznań proponuje 9,20, co jest jego zdaniem stawką absurdalną. Chciałby, aby cena biletu w gminie zależała od strefy, a strefa zależała od długości trasy. Wówczas cena za bilet mogłaby się utrzymywać w kwocie nie wyższej niż 2,50 za bilet z zachowaniem zniżek dla emerytów i rencistów. 
- Czas pokaże, czy wszystkie linie będą sensowne, a ich nasilenie będzie zależnie od zapotrzebowania - stwierdził wiceburmistrz. Według jego planu potencjalny przewoźnik musi mieć minimum 10 autobusów. Chciałby jednego tylko przewoźnika na wszystkie trasy, bo łatwiej wtedy regulować dopłaty. Zakłada użycie pojazdów małych, najwyżej do 20 osób. 
Są pewne trudności z ustalaniem przystanków w mieście. Przy ulicy Piłsudskiego autobus stanie w zatoczce, ale jest już problem z przystankiem dla jadących w drugą stronę. Obecnie prawo zabrania tworzenia przystanków na żądanie. Piotr Woszczyk uważa, że wiele elementów można jeszcze zmienić. - Wolę później, ale lepiej zorganizowany transport. Chce on konsultacji a także opinii czytelników naszej gazety. Jednak jeśli w budżecie nie starczyłoby pieniędzy na dopłaty, to władze zrezygnują z poszczególnych linii lub nawet całego zadania.
 
OBORNIKI TV
Migawki z tradycyjnego rajdu do Radzimia w maju 2016 roku.
NUMER 685 - TEMATY
◊ Agrobiznes zostaje na miejscu, powiatowa oświata w zapaści finansowej
◊ Autobus szkolny w płomieniach
◊ W czwartek policjanci aresztowaliw powiecie obornickim osiem osób - zamieszanie w sądzie i na komendzie
◊ Wjechał samochodem do baru
◊ Niemal naga kobieta na schodach w Obornikach na Osiedlu Leśnym
◊ Skradła tacie 100 tysięcy?
◊ Przeleciał 50 metrów
◊ Chmura dymu
◊ Uderzył po pijaku
◊ Ewakuacja budynku
◊ Szrama odwołał Lecha Farona
◊ Chcą referendum
◊ Komunikacja miejska w Obornikach - prace są już zaawansowane
◊ Rozdawnictwo laptopowe
◊ Wąsowicz kontra obornickie kościoły
◊ Karetka będzie w Rogoźnie, ortopeda i chirurg na razie nie
◊ Upadek wicestarosty Gronostaja
◊ Sołtys Pakuła wygrywa
◊ Tomasz Łukaszewicz sołtysem Rożnowa, przewodniczący Hetmański wytupany i wygwizdany przez salę
◊ Obietnice w Nieczajnie
◊ Stanisław Kania reaktywacja
◊ Jan Czartoszewski w Przeciwnicy
◊ Ryczywolski spór o Flintę
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  Tegoroczne nocne zwiedzanie ciekawych obiektów gminy Oborniki okazało się tak wielkim sukcesem, że przerosło on nawet oczekiwania organizatorów. Parę godzin po ogłoszeniu przez OOK zapisów na nocne zwiedzanie, skończyły się w autobusach wolne miejsca. Zawiedzionych nie brakowało, a wiele osób postanowiło ruszyć za autobusami własnym sumptem. Trzy wyznaczone do zwiedzania, choć utajnione do ostatniej chwili, obiekty czekały już na swych gości. Pałac w Rudkach cieszył się szczególnym powodzeniem ze względu na to, że takim stanie jak obecnie już nie uda się go w przyszłości zobaczyć. Pałac niebawem przemieni się w hotel ze wspaniałym SPA, które znajdzie się w specjalnie dobudowanym w tym celu pawilonie.
◊  W trakcie zwiedzanie pałacu przewodnik opowiedział o planowanej inwestycji oraz o historii budynku. Otworzył jedne z drzwi, a zgromadzonym ukazał się niecodzienny widok. Dwóch młodych mężczyzn we frakach wiodło tak ostry spór, że nagle obaj sięgnęli po takie argumenty jak szpady i doszło do pojedynku. Był on przez swą dynamikę i układ choreograficzny bardzo widowiskowy, a odtwórcami ról szermierzy okazali się niezrównani w swoim kunszcie władania biała bronią Marek Helman i Maciej Kwiek. Gdy skończyło się zwiedzanie rezydencji gości poczęstowano staropolskim bigosem myśliwskim, który jadano w tym miejscu przed niemalże wiekiem.
◊  Równie ciekawie było w maniewskim kościele. Tam w rolę cicerone wcieliła się dyrektor miejscowej szkoły Danuta Jagodzińska. Opowiedziała historię wsi oraz samego kościoła, a obie są bardzo interesujące. Goście mogli obejrzeć pamiątki z dawnych czasów i dotrzeć do niemal wszystkich zakamarków kościoła. Maniewiacy poczęstowali swych gości staropolskimi podpłomykami.
◊  Trzecim miejscem wartym zwiedzania była obornicka oczyszczalnia ścieków. Tam ze zrozumiałych powodów nie częstowano gości niczym, za to kierująca obiektem dr Barbara Ciesielska bardzo szczegółowo opowiedziała o procesie doprowadzania ścieków do takiego stanu czystości, żeby mogły trafić do rzeki. Przybyli mogli poznać procesy technologiczne, obejrzeć obiekty związane z tymi procesami od miejsca przyjęcia ścieków do poletek, na których lądują osady, po oddzieleniu ich od nieczystości. Goście oczyszczalni dowiedzieli się, że rezerwa obiektu wynosi jeszcze jedną trzecią jej całkowitej mocy, więc gmina może się spokojnie rozwijać. oraz tego, że po ściekach nie zostaje w Obornikach nic. Woda wraca do natury, tak jak osady zamienione w biohumus i wysyłane gratis rolnikom. Na koniec wszystkie grupy trafiły do parku przy OOK, gdzie na gości czekało „coś” na ciepło i odpoczynek po pełnej wrażeń wycieczce.
Google
Kontakt z redakcją

praca
Firma ANWIL TRANSPORT z Maniewa zatrudni absolwenta po szkole mechanicznej do przyuczenia w zawodzie mechanik, elektromechanik samochodów ciężarowych.
Tel. 61 29 73 960
Firma z ROŻNOWA wieloletnim doświadczeniem na europejskim rynku rozszerza swoją działalność. Szukamy osób kreatywnych nie bojących się wyzwań. Praca dodatkowa lub na stałe. Bez bariery wiekowej i wykształcenia. Pomagamy na starcie, organizujemy bezpłatne szkolenia.
Zadzwoń 518 381 356.
Firma transportowa zatrudni na stanowisko: DYSPOZYTOR DS.TRANSPORTU. Wymagania: znajomość języka angielskiego lub niemieckiego w stopniu komunikatywnym, mile widziana znajomość języka francuskiego. Możliwość przyuczenia. Lokalizacja: Gorzewo k/Ryczywołu.
602 227 398
Kierowca kat. B SZUKA PRACY na busach towarowych do 3,5t, na terenie kraju.
tel. 722 365 731

nieruchomości
ATRAKCYJNA DZIAŁKA NA SPRZEDAŻ
Suchy Las (ul. Borówkowa)
Powierzchnia: 770 m
Kontakt (bez pośrednika):
697 574 166
Działka objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego, przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz usługową.
Sprzedam działkę Chrustowo Sławienko o pow. 0,6545 ha z możliwością podziału
tel. 61 29 65 892
Sprzedam lub wydzierżawię sklep wolnostojący Rogoźno Os. Przemysława 33 m, woda, prąd, siła
tel. 661 633 972
Posiadam do wynajęcia powierzchnie reklamowe w samym centrum Obornik
tel. 609 964 443

terapia
Dobry Start
Terapia Pedagogiczna
- terapia specyficznych trudności w uczeniu się (dysleksja, dyskalkulia, dysortografia, dysgrafia)
- diagnoza przedszkolna, diagnoza gotowości szkolnej
- nadrabianie zaległości edukacyjnych spowodowanych absensją dziecka
- zajęcia ogólnorozwojowe przygotowujące dziecko do rozpoczęcia szkoły, przedszkola
- konsultacje
tel. 782 316 442 mail
strona internetowa

usługi
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987
Sprzedaż drewna opałowego - odpady poprodukcyjne, pakowane w workach ( big-bag) 1mp. w cenie 80 zł. PROMOCJA! do końca sierpnia 2016 przy zakupie 3 worków - 4 worek GRATIS! Na terenie Obornik dowóz bezpłatny.
693 353 925
w godz. 7.00 - 15.00

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Nowy punkt
pobrań krwi
Obrzycka 85A Oborniki
czynny pn. - pt.
7.15 - 10.00
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2016. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.