Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 685, datowanego na 6 marca 2011 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Komunikacja miejska w Obornikach - prace są już zaawansowane
GMINA OBORNIKI. Są już zaawansowane prace przy ustaleniu przystanków i czasu przejazdu - poinformował nas wiceburmistrz Piotr Woszczyk dodając: jednak sytuacja jest płynna. 
Podczas ustalania tras powstał już problem z przejazdem do wsi Urbanie. Jadący tam autobus wjeżdżałby na teren gminy Szamotuły, a na to nie ma zgody. O takie pozwolenie trzeba wystąpić do urzędu wojewody. Władze gminy chcą zasięgnąć opinii wszystkich komisji rady miejskiej i jest to ze wszech miar słuszne. Chcą też w sprawie gminnej komunikacji opinii szkół. 
Władze Obornik doszły do wniosku, że trzeba będzie poszczególne linie skracać, skracając też czas przejazdu. Burmistrz Woszczyk planuje właściwe nasilenie częstotliwości przejazdów. Już wie, że autobusy linii 21 muszą jeździć co jedną godzinę, zaczynając od 4:30 a kończąc o 22:00. - Inne mogą kursować rzadziej, a linia 26 może być obsługiwana jedynie trzy razy dzienne. 
Pytany o kwoty dopłat wyjaśnił, że firmy przewozowe operujące w okolicy chcą od 4,40 do 6 złotych za km dopłaty a Poznań proponuje 9,20, co jest jego zdaniem stawką absurdalną. Chciałby, aby cena biletu w gminie zależała od strefy, a strefa zależała od długości trasy. Wówczas cena za bilet mogłaby się utrzymywać w kwocie nie wyższej niż 2,50 za bilet z zachowaniem zniżek dla emerytów i rencistów. 
- Czas pokaże, czy wszystkie linie będą sensowne, a ich nasilenie będzie zależnie od zapotrzebowania - stwierdził wiceburmistrz. Według jego planu potencjalny przewoźnik musi mieć minimum 10 autobusów. Chciałby jednego tylko przewoźnika na wszystkie trasy, bo łatwiej wtedy regulować dopłaty. Zakłada użycie pojazdów małych, najwyżej do 20 osób. 
Są pewne trudności z ustalaniem przystanków w mieście. Przy ulicy Piłsudskiego autobus stanie w zatoczce, ale jest już problem z przystankiem dla jadących w drugą stronę. Obecnie prawo zabrania tworzenia przystanków na żądanie. Piotr Woszczyk uważa, że wiele elementów można jeszcze zmienić. - Wolę później, ale lepiej zorganizowany transport. Chce on konsultacji a także opinii czytelników naszej gazety. Jednak jeśli w budżecie nie starczyłoby pieniędzy na dopłaty, to władze zrezygnują z poszczególnych linii lub nawet całego zadania.
 
OBORNIKI TV
V Bieg Papieski 2015 w Obornikach.
NUMER 685 - TEMATY
◊ Agrobiznes zostaje na miejscu, powiatowa oświata w zapaści finansowej
◊ Autobus szkolny w płomieniach
◊ W czwartek policjanci aresztowaliw powiecie obornickim osiem osób - zamieszanie w sądzie i na komendzie
◊ Wjechał samochodem do baru
◊ Niemal naga kobieta na schodach w Obornikach na Osiedlu Leśnym
◊ Skradła tacie 100 tysięcy?
◊ Przeleciał 50 metrów
◊ Chmura dymu
◊ Uderzył po pijaku
◊ Ewakuacja budynku
◊ Szrama odwołał Lecha Farona
◊ Chcą referendum
◊ Komunikacja miejska w Obornikach - prace są już zaawansowane
◊ Rozdawnictwo laptopowe
◊ Wąsowicz kontra obornickie kościoły
◊ Karetka będzie w Rogoźnie, ortopeda i chirurg na razie nie
◊ Upadek wicestarosty Gronostaja
◊ Sołtys Pakuła wygrywa
◊ Tomasz Łukaszewicz sołtysem Rożnowa, przewodniczący Hetmański wytupany i wygwizdany przez salę
◊ Obietnice w Nieczajnie
◊ Stanisław Kania reaktywacja
◊ Jan Czartoszewski w Przeciwnicy
◊ Ryczywolski spór o Flintę
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  Tegorocznym obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji towarzyszyło słońce i podniosła atmosfera. Uroczystości trzeciomajowe rozpoczęła Msza święta w intencji ojczyzny. Po Mszy nastąpił przemarsz na Rynek a tam odbyła się skromna, choć podniosła uroczystość rocznicowa. Nie było przemówień ani spędu młodzieży szkolnej. O odśpiewaniu hymnu, Krzysztof Sroka przypomniał o tym, że 3 maja 1791 roku Sejm przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja i była drugim takim, po amerykańskim, aktem prawnym w historii świata. Konstytucja przyniosła Polakom długo oczekiwane zmiany. Wieść o nich roznosili gońcy od miasta do miasta. Tak trafiła i do Obornik.
◊  Poważny szlachcic, (w rolę którego wcielił się Piotr Wawrzyniak, podpora zespołu Maniewiacy) ogłosił ją wszem i wobec na obornickim Rynku. Inscenizacji przyglądali się zgromadzeni na płycie Rynku Oborniczanie, którzy przybyli w słusznej liczbie, choć znacznie mniejszej niż rok temu, podczas obchodów powiatowych. Ostatnim aktem inscenizacji był salut armatni od którego zadrżały szyby w oknach i serca w piersiach obywateli. Zagrała Obornicka Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Warguły a delegacje organizacji politycznych, społecznych i szkół złożyły kwiaty u stóp pomnika Jana Pawła II. Harcerze rozpostarli ogromną flagę a po chwili dołączały do nich kolejne osoby. Nad Rynkiem wisiał dron z kamerą, uwieczniającą całe wydarzenie. Na koniec organizatorzy święta 3 Maja zaprosili wszystkich na kawę i ciasto drożdżowe, co zapachniało domową atmosferą i stało się doskonałym pomostem pomiędzy rocznica a majówką.
◊  Powiatowe obchody Trzeciego Maja zorganizowano w Rogoźnie. Tradycyjnie, około godz. 9.30 pochód składający się z lokalnych polityków, kierowników jednostek, dyrektorów szkół oraz pocztów sztandarowych ruszył spod urzędu miejskiego na uroczystą Mszę w kościele św. Wita. Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jarosław Zimny. Po zakończeniu Eucharystii przeniesiono się pod pomnik na placu Powstańców Wlkp.
◊  Poczty sztandarowe utworzyły szpaler wzdłuż przed pomnikiem, za nimi ustawiły się delację szkół, służb mundurowych, partii politycznych, organizacji oraz stowarzyszeń. Starosta Adam Olejnik w krótkim wystąpieniu przypomniał o zbliżających się wyborach prezydenckich. Podczas tradycyjnego strzelania na wiwat prowadzący uroczystość Piotr Szturmiński wyczytał przewodniczącego rady miejskiej Henryka Janusa, ale nieobecnego zastąpił Maciej Kutka. Pech chciał, że mechanizm pistoletu się zaciął. Broń dopiero po trzech minutach prób wystrzeliła. Ten sam problem miał starosta Olejnik. Nie wypaliła również armata, z której tradycyjne strzelanie zostało odwołane. Po złożeniu przez delegacje kwiatów wystąpiła grupa teatralna To My. Na koniec wypuszczono gołębie i odśpiewano Rotę.
Google
Kontakt z redakcją
Najchętniej oglądane w marcu:
5. MTB

praca
Firma MT- MET ul. Łukowska 11 Oborniki
zatrudni referenta ds skupu i sprzedaży surowców wtórnych
wymagania:
- mężczyzna wiek od 20 do ok. 50 lat (sprawny fizycznie),
-podstawowa znajomość obsługi komputera,
-dyspozycyjność,
-łatwość nawiązywania kontaktu z klientami.
Umowa o pracę.
Praca w godzinach od 8-17 a w sobotę od 8-13.
tel. 515-333-766
lub wysyłac CV na mail.
PRZYJMĘ KIEROWCĘ BUS
PLANDEKA
MIĘDZYNARODÓWKA
TEL. 600 021 077
Praca w Niemczech i Holandii. Poszukujemy osób na stanowisko: operator maszyn produkcyjnych, kierowca C+E. Praca bezpośrednio u zagranicznych pracodawców.
tel. 662 160 539
Gościniec GRYSZCZENIÓWKA w Wargowie pod Obornikami zatrudni:
Kucharza lub kucharkę
Pomoc kuchenną
Kelnerkę - na stałe lub tylko na weekendy
Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV mailem lub osobiście.
61 29 72 067
Przyjmę do pracy na 1/2 etatu z umiejętności prac stolarskich (kuchnie)
502 464 815

nieruchomości
Sprzedam działki budowlane Uścikówiec do 1200 m
tel. 723 401 195

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164

usługi
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.