Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 390, datowanego na 17 lipca 2005 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Tak długo bił, aż zabił
ROGOŹNO. Miniony tydzień przyniósł nowe fakty w sprawie zabójstwa pani P. z Rogoźna. Przedtem były one skrzętnie ukrywane przez ostrożnych sąsiadów.
Dlaczego ostrożnych? To może wyjaśnić jeden z poniższych faktów. Małżonek zamordowanej kobiety traktował swą żonę z wielką brutalnością już od bardo dawna. Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, z wojska zwolniono go, bowiem głośno groził żonie, że ją pewnego dnia zastrzeli. Taki typ zachowań bywa niestety przez społeczeństwo wciąż jeszcze tolerowany. Nikt nie miał zamiaru wtrącać się w cudze sprawy a zwłaszcza w sąsiedzko-małżeńskie, a pani P. należała do kobiet cierpliwie znoszących brutalność męża.
W repertuarze tego ostatniego było nie tylko bicie, ale również przepalanie żony papierosem lub torturowanie jej rozgrzanym żelazkiem. Z tego co nam wiadomo, tylko raz interweniował sąsiad. Było to jakieś trzy lata temu. Gdy pewnego razu wrócił z pracy do domu zdenerwował go krzyk bitej sąsiadki. Wówczas zareagował. Zastukał do drzwi a słysząc wulgarną odmowę otwarcia, wyważył je i wpadł do mieszkania. Sąsiad jest rosłym mężczyzną a do tego wrażliwym na cudzą krzywdę. Gdy zobaczył pobitą i skuloną ze strachu kobietę nie wytrzymał i rzucił sąsiadem o ścianę, łamiąc mu przy tym rękę.
Sąsiada chwilowo zneutralizował, niemniej finał tej interwencji, to oskarżenie o pogwałcenie miru domowego i pobicie a epilogiem był wyrok brzmiąc - dwa lata w zawieszeniu. Dla mieszkańców bloku jak i innych znajomych był to wyraźny sygnał, że lepiej się nie wtrącać w sprawy rodzinne.
Pan P. czując się bezkarny bił żonę jeszcze częściej i dotkliwiej wiedząc, że już nikt nie stanie w jej obronie. Bił żonę i dręczył tak długo, aż w zeszłym tygodniu przebrał miarę i ją zabił. Grozi mu za to wyrok od 8 do 12 lat więzienia.
Nie do zazdroszczenia jest sytuacja osieroconych dzieci. Starsza córka pochodząca ze związku przedmałżeńskiego ma biologicznego ojca, lecz ten może nie zechcieć się nią zajmować. Babcia dzieci już nie żyje a dziadek jest poważnie chory. Jednego dnia całe życie dziewczynek zawaliło się w gruzy. Jaki był ich dom taki był, ale mogły go nazywać rodzinnym. Gdyby prawo zadziałało wcześniej, gdyby sprawą zajęła się któraś z organizacji pomagających dręczonym kobietom, dziś dzieci miałyby oboje rodziców.
OBORNIKI TV
Wypadek autobusu w Obornikach. Ćwiczenia służb ratowniczych.
NUMER 390 - TEMATY
◊ Tak długo bił, aż zabił
◊ Młody chłopak śmiertelnie porażony prądem podczas połowu ryb
◊ Pożar w centrum Obornik
◊ Pałą w łeb na Staszica
◊ Przepychanki z jazem
◊ Wszyscy sprawcy zatrzymani
◊ Od monitora do peugota
◊ Czekając na obwodnicę
◊ Dlaczego bił babcię?
◊ Polityczna woda
◊ Obwody
◊ Urszula Bak kandydatką na posła
◊ Bez prawa jazdy w mur
◊ Podczas nieuwagi
◊ Mściciel przy płocie
◊ Podwyżka
◊ Oborniczanin zmarł, bo karetkę wysłano na zawody?
◊ Nikt nic nie wie w Gościejewie
◊ Pomysł na Rynek
◊ Zasłużona dla Wielkopolski
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  W sali konferencyjnej Centrum Rekreacji Oborniki odbyło się z inicjatywy Krzysztofa Paszyka spotkanie poświęcone Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 z udziałem wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, dyrektora departamentu PROW Emili Dunal oraz zastępcy dyrektora departamentu rolnictwa Dariusza Młynarczyka. W spotkaniu uczestniczyli także starosta obornicki, wójt Ryczywołu, reprezentanci gmin Rogoźno i Oborniki, radni oraz sołtysi reprezentujący powiat obornicki.
◊  Pomysłodawca spotkania, przewodniczący Sejmiku Województwa Krzysztof Paszyk powitał przybyłych i oświadczył - choć celem głównym „PROW 2014 – 2020” jest poprawa konkurencyjności rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi i działania w dziedzinie klimatu oraz zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich, to dla mnie osobiście PROW ma jeszcze jeden cel, którym jest impuls rozwojowy dla „obszarów poza miastem. Czy i na ile ten cel uda się zrealizować zależy od aktywności i kreatywności potencjalnych beneficjentów programu. Jednak aktywność i kreatywność wymagają pełnej i kompleksowej wiedzy o programie. Tę wiedzę przekazali przybyłym zaproszeni goście a przy tym specjaliści w dziedzinie projektów wpisujących się w programy PROW, które będą bez wątpienia bodźcami rozwojowymi na obszarach wiejskich, tworzącymi miejsca pracy, poprawiającymi infrastrukturę, wprowadzającymi innowacyjność, chroniącymi przyrodę i unikalny charakter krajobrazu, przeciwdziałający ubóstwu i wykluczeniu społecznemu. Dzięki owym programom powiat oraz gminy mogą pozyskiwać pieniądze na budowę dróg łączących wsie z utwardzonymi drogami prowadzącymi do miasta, szpitala, urzędu, ośrodka kultury czy innych instytucji, jakich nie ma we wsiach. Chodzi o krótkie odcinki dróg do dwóch kilometrów, na które można otrzymać aż 63% wszystkich kosztów brutto.
◊  Ta sprawa szczególnie zainteresowała Adama Olejnika oraz radnych powiatu Andrzeja Ilskiego i Bogusława Janusa. Starosta wyraził też zainteresowanie pieniędzmi, jakie można uzyskać na scalanie gruntów. Zgromadzonych sołtysów zaciekawiła sprawa pieniędzy na modernizacje gospodarstw rolnych, restrukturyzacje małych gospodarstw, premie dla młodych rolników, płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa rolne. Ponadto transfer wiedzy i innowacji oraz doradztwo rolnicze. Bardzo ciekawa była prelekcja związana z działaniem programu Leader. Jest to kontynuacja wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju (Leader) wzmacniająca realizację oddolnych inicjatyw społeczności lokalnych, czyli takich jakie powstają we wsiach. Tam także są pieniądze na rozwój oraz doposażenie w niezbędne urządzenia poprawiające jakość życia.
◊  Środki publiczne przeznaczone na realizację PROW w latach 2014-2020 wyniosą 13 513 295 000 euro. To ogromne pieniądze, warte dyskusji. Toteż dyskutowano, pytano, proponowano. Starosta Adam Olejnik nie krył żalu, że większość powiatów, których budżety dobiły już do muru, mają związane ręce i trudno im będzie znaleźć pieniądze na udział własny, i co za tym idzie, skorzystać z pieniędzy, jakie oferuje Unia Europejska. Wójt Renata Gembiak Binkiewicz była żywo zainteresowana środkami na zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i działania przyczyniające się do rozwoju przedsiębiorczości, odnowy i rozwoju wsi w zakresie infrastruktury technicznej. Całe spotkanie było rzeczowe, doskonale przygotowane i wnoszące ogromną ilość informacji.
Google
Kontakt z redakcją
Najchętniej oglądane w marcu:
5. MTB

praca

Firma M&W CONSTRUCTION
z siedzibą w Obornikach zatrudni montażystów lekkiej obudowy.
Wymagane doświadczenie przy montażach pawilonów - kontenerów - hal stalowych
Rekrutacja
tel - 664969032
Firma ENTER COOL Chłodnictwo klimatyzacja zatrudni od zaraz
Elektryka
Automatyka
Chłodnika
Montera płytwarstwowych
Wymagane prawo jazdy kat B
tel 691145560
Firma z okolic Rogoźna nawiąże współpracę ze szwalnią w kwestii szycia pokrowców do mebli tapicerowanych.
Kontakt po numerem:
603 661 120
Przyjmę do pracy na 1/2 etatu z umiejętnością prac stolarskich (kuchnie)
tel. 502 464 815
ANTIDOTUM Agencja Zatrudnienia poszukuje pracowników tymczasowych do prac fizycznych przy konfekcjonowaniu w Świerkówkach k. Wargowa.
Tel. (61) 8 438 096
mail
PRZYJMĘ KIEROWCĘ BUS
PLANDEKA MIĘDZYNARODÓWKA
TEL. 600 021 077
Pracownik magazynu z odzieżą Swarzędz - zapewniamy dojazd z Rogoźna oraz Obornik.
504-170-820

nieruchomości
Sprzedam mieszkanie własnościowe w Obornikach Osiedle Leśne Armii Krajowej o pow. 50 m kw na II piętrze
tel. 726 14 29 30
Wydzierżawię / Sprzedam na terenie Rogoźna Hala(produkcyjna) 800 m, magazyny 320 m
790 400 935 mail

sprzedam
TANIO SPRZEDAM wspaniałego Campera Multivan VW 19 turbo, rocznik 1993, czerwony. Na weekend super maszyna. Tak duże auto a pali tylko 6 litrów ropy. Ważne opłaty do września 2015. Stoi na ulicy Chłopskiej - koło pływalni. Można przy okazji obejrzeć. Zbieram oferty
tel.69 444 57 33.

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164

usługi
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.