Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 385, datowanego na 12 czerwca 2005 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Ruukki Oborniki
OBORNIKI. Jak już wcześniej informowaliśmy, 31 maja fińska firma Ruukki przejęła Obornicki Metalplast.
Firma Ruukki miała już wcześniej pakiet akcji Metalplastu a tego dnia zwiększyła swój udział w Metalplast-Oborniki Holding Sp. z o.o. poprzez zakup pakietu akcji posiadanych przez grupę międzynarodowych funduszy inwestycyjnych. Ruukki nabyła także akcje od prywatnych udziałowców. W wyniku tych transakcji, pakiet Ruukki wzrósł z 16,6% do 68,7%. Wartości zakupu nie znamy, bowiem strony uzgodniły, że cena transakcji nie zostanie podana do publicznej wiadomości. Ponadto Ruukki finalizuje przejęcie pakietu 31% akcji posiadanego przez Skarb Państwa. Przewiduje się, że transakcja zostanie zakończona pod koniec czerwca 2005 roku.
Ruukki cieszy się renomą wiarygodnego dostawcy materiałów o wysokiej jakości. Ten potencjał marki doskonale ujmuje hasło firmy: Ruukki - more with metals. -Credo marki odzwierciedla nasze zaangażowanie i podejście, aktywnie poszukujemy nowej roli w łańcuchach wartości naszych klientów - stwierdził Sakari Tamminen, prezes i dyrektor naczelny.
W przemyśle budowlanym, Ruukki specjalizuje się w dostosowanych do wymagań klientów rozwiązaniach w zakresie budownictwa obiektów przemysłowych, biurowych, mieszkalnych oraz budownictwa infrastrukturalnego. Kluczowe obszary rynkowe firmy, to kraje skandynawskie, kraje nadbałtyckie oraz Europa Środkowa i Wschodnia.
Metaplast był dotychczas wiodącym polskim producentem płyt warstwowych. W 2004 roku sprzedaż netto Metalplastu osiągnęła wartość 292 milionów złotych, przy zatrudnieniu 685 pracowników (stan na koniec 2004 roku). Płyty warstwowe produkowane przez Metalplast są używane w szczególności w budownictwie przemysłowym i stanowią praktyczne uzupełnienie istniejącej oferty systemów budowlanych Ruukki, co spowodowało zainteresowanie Finów Obornikami.
Przejęcie firmy Metalplast pozwoli wzmocnić potencjał dostawczy i usługowy Ruukki na obszarze rynkowym obejmującym Europę Środkową i Wschodnią, a także krajach nadbałtyckich i Rosji. Dzięki tej transakcji, Ruukki stanie się jednym z wiodących w Europie dostawców płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej. Obecnie firma prowadzi działalność w 21 krajach, zatrudniając 11 000 osób. Sprzedaż netto w 2004 roku wyniosła 3,6 miliarda EURO. Akcje firmy są notowane na giełdzie helsińskiej (Rautaruukki Corporation: RTRKS).
Jeżeli rok temu w sytuacja Metalplaście była daleka od dobrej a na naszych łamach pisaliśmy o proteście zbiorowym jego pracowników, teraz można mówić o znacznym uspokojeniu.
OBORNIKI TV
Tradycyjny obornicki toast noworoczny w Objezierzu.
NR 385 - TEMATY GOSPODARCZE
◊ Powiat sprzedaje
◊ Ruukki Oborniki
◊ Ulga dla bezrobotnych
◊ Marszałek funduje
◊ W agencji PKO taniej
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  W minionym tygodniu niemal w każdej części miasta piętrzyły się stosy śmieci, niekiedy blokując chodniki i ulice. Na Osiedlu Leśnym, z powodu braku miejsc w kontenerach, mieszkańcy kładli worki z odpadkami pod latarniami lub wzdłuż chodników. Przy kamienicach i posesjach sytuacja nie miała się lepiej. Na Bielawach śmieci zalegały przed domami, blokując wyjazdy i często ulice. W centrum, zapach na rynku przypominał o niewywiezionych nieczystościach. Na cmentarzu parafialnym worki pełne odpadków sąsiadowały z grobami.
◊  Odpowiedzialny za zamieszane było poznańskie konsorcjum, które zastąpiło PGKiM. Pomimo zapewnień, że sytuacja szybko wróci do normy, to już drugi raz, gdy konsorcjum nie wywiązało się z terminowym wywozem śmieci. Dwa tygodnie temu śmieci zostały wywiezione kilka dni po terminie. Wówczas było to związane z brakiem doświadczenia. Pracownicy konsorcjum nie wiedzieli dokładnie, skąd mają wywozić śmieci, gubiąc się na ulicach miasta. W minionym tygodniu opóźnienie również mogło wynieść kilka dni, gdyby nie pomoc strażników miejskich. Funkcjonariusze w piątek jeździli ze śmieciarkami, nakierowując pracowników. Śmieci udało się wywieść z mniejszym opóźnieniem niż ostatnio. Władze Obornik zapowiedziały, że w przypadku braku poprawy i powtórki takiej sytuacji, będą domagać się rekompensaty finansowej, jak również wniosą o zmianę firmy wywożącej z miasta śmieci.
◊  W minionym roku pisaliśmy o szałasie stojącym w środku lasu, w pobliżu miejscowości Tarnowo. Wybudowali go bezdomni, których usunięto z placówki w Gościejewie za picie alkoholu i notoryczne łamanie innych zasad. Zaproponowano im miejsca w innych domach pomocy, lecz wybrali życie w lesie. Czterej mężczyźni, jeden nich pochodził z Rogoźna, zbudowali szałas z bel zdobytych w lesie i pobliskich firmach oraz rzeczy znalezionych na śmietnikach. Efekt był zdumiewający. Szałas przypominał połączenie ziemianki z drewnianą chałupą. Otoczony był wałem ziemi. Z dachu z plandeki wystawał metalowy komin a do budynku prowadziły ciężkie drewniane drzwi.
◊  Kierownik domu dla osób bezdomnych w Gościejewie, Daniel Wiśniewski, zwracał uwagę, że mężczyźni pędzą bimber, co więcej, ich obecność stwarza zagrożenie pożarowe, nie wspominając o zaśmiecaniu lasu. Pomimo tego rogozińska policja i straż miejska tolerowały obecność bezdomnych, zwracając uwagę, że z mężczyznami nie ma co zrobić. Nie można ich zmusić do przebywania w ośrodku a wyrzucenie ich z szałasu w środku zimy byłoby niehumanitarne. Po licznych kontrolach okazało się, że mężczyźni produkują jedynie winno, co nie jest niezgodne z prawem. Jednak w miniony poniedziałek, około godz. 19, szałas zaczął się palić a ogień szybko przeniósł się na pobliskie poszycie leśne i drzewa. Przyczyną pożaru był garnek, w którym mężczyźni przygotowywali bimber. Włączona kuchenka gazowa, podłączona do butli z gazem, została zostawiona bez kontroli, gdy właściciele wybrali się do miasta. Tylko dzięki szybkiej akcji gaśniczej z strony strażaków z Gościejewa i Rogoźna ogień nie rozprzestrzenił się na większą część lasu. Szałas jednak w całości spalił się. Bezdomnym zaproponowano miejsce w domu opieki, ale odmówili. Zaczęli odbudowywać szałas.
Google
Kontakt z redakcją

praca
Opiekun/ka osób starszych – pracuj w Anglii lub w Niemczech. Promedica24 zapewnia atrakcyjne zarobki, sprawdzone kontrakty, szybkie wyjazdy. Zapraszamy na spotkanie informacyjne do Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach
29 stycznia
o godz. 10.00.
Zadzwoń 519 690 456.
Firma M&W Construction, Oborniki ul. Łukowska, zatrudni spawacza Z UPRAWNIENIAMI CZYTANIE OZNACZEŃ SPAWALNICZYCH
tel. 664 969 032
WORK SERVICE S.A zatrudni pracowników do pakowania odzieży w Gądkach k. Poznania. Zapewniamy dowóz do miejsca pracy. Praca od zaraz!
tel. 508-000-800 mail
Przyjmę uczniów w zawodzie malarz - tapeciarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
tel. 603 92 69 65
Oborniki

nieruchomości
DZIAŁKI BUDOWLANE
uzbrojone
BEZPOŚREDNIO
Międzylesie k. Rogoźna
601 775 868

opał
Nowo otwarty skład opału Łukowo
w sprzedaży:
węgiel
drewno opałowe.
Tel. 723 777 995
725 481 458
Transport gratis!!!
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
SKŁAD OPAŁU
BOGDANOWO 41
TRANSPORT NA TERENIE GMINY OBORNIKI BEZPŁATNY
TEL.787 109 427
MIAŁ WĘGLOWY
400 zł/tona
tel. 787 109 427

usługi
Wykonamy każdą kuchnię oraz szafe na wymiar.
Krótkie terminy
Oborniki ul. Jagiellońska 9
tel. 502 464 815
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowewewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.