Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 414, datowanego na Nowy Rok 2006 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Dziewczyny LO Oborniki obroniły tytuł Mistrzyń Wielkopolski w piłce ręcznej
OBORNIKI. Na zakończenie tegorocznych startów w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej obornickie piłkarki ręczne z miejscowego LO wygrały finałowy turniej i ponownie zostały Mistrzyniami Wielkopolski Szkół Ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2005/2006. Zawody rozegrano w hali OCS z udziałem 4 drużyn.
W półfinałach LO Oborniki pokonało LO V Poznań 18:16, LO Gniezno wygrało z ZS Kępno 15:11. Mecz o 3 miejsce pomiędzy Poznaniem i Kępnem był dość dramatyczny i do końca utrzymywał w napięciu. Ostatecznie lepszymi okazały się poznanianki wygrywając 15:14. Natomiast finał, to ubiegłoroczna powtórka z udziałem tych samych zespołów, czyli licealistek z Obornik i Gniezna.
Oborniczanki kierowane przez swoich trenerów klubowych wytrzymały presję związaną z obroną mistrzowskiego tytułu rzucając trzy bramki więcej, niż rywalki. Końcowy wynik 15:12. Tym samym udowodniły swój prymat w naszym województwie uzyskany dzięki systematycznej i fachowej pracy szkoleniowców UKS Jedynka. Puchar, dyplomy i złote medale naszym zawodniczkom wręczyli prezes SZS "Wielkopolska" Zdzisław Urbańczyk i dyrektor Obornickiego Centrum Sportu Tomasz Konitz.
W mistrzowskiej ekipie wystąpiły: Katarzyna Cieśla, Weronika Warciarek, Dominika Walkowiak, Ewelina Andrzejewska, Sandra Niedzielska, Magdalena Borkowicz, Aleksandra Nowicka, Marta Janaszczak, Marta Lorenc i Katarzyna Łukanowska, Natalia Boch, Monika Boch i Kinga Kurczewska - opiekun Ewa Bacik.
OBORNIKI TV
11 Listopada odbędzie się w Obornikach kolejny Bieg Niepodległości.
NR 414 - TEMATY SPORTOWE
◊ Dziewczyny LO Oborniki obroniły tytuł Mistrzyń Wielkopolski w piłce ręcznej
◊ Przyjaciele Sparty
◊ Awans Obornik w rankingu powiatów
◊ Nowy Zarzad Rożnovii
◊ Opłatkowe spotkanie Orkanu Objezierze
◊ Nowe stroje siatkarek
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  68 mieszkańców Marszewca podpisało i złożyło na biurku burmistrza petycję w sprawie wystąpienia z sołectwa Rożnowo i powołania odrębnego marszewieckiego. Podobny wniosek dotyczy mieszkańców Wypalanek, którzy wolą mieć odrębne sołectwo niż nadal łączyć się w Bąblinkiem. W obu przypadkach powodem jest złe, w ocenie mieszkańców mniejszych wsi, traktowanie przez wsie większe podziału funduszu sołeckiego. Szczególne napięcie można zaobserwować w relacjach pomiędzy mieszkańcami Bąblinka i Wypalanek. Jego apogeum nastąpiło po objęciu funkcji przez obecnego sołtysa. Mieszkańcy Wypalanek poprosili o mediacje radną swojego okręgu Renatę Małyszek a o wsparcie burmistrza Tomasza Szramę, o którym powiedzieli nam - jest to dla nas osoba, jaką darzymy szacunkiem i pełnym zaufaniem. Skarżyli się na to, że podczas corocznego układania planów wydatkowych w ich sołectwie, Wypalanki są pomijane i traktowane z lekceważeniem. Inne wypowiedzi tu pomijamy, by nie dolewać oliwy do ognia.
◊  Burmistrz wraz z radnymi gminy Renatą Małyszek i powiatu Zofią Kotecką przybył w ubiegłym tygodniu do Wypalanek, by wysłuchać argumentów i włączyć się do dialogu. Prosił zebranych o głęboki namysł, bo ze strony finansowej o znacznych pieniądzach mówić nie można. Jednak konflikt Wypalankowian z sołtysem Bąblinka Hieronimem Tadeuszykiem oraz jego radą sołecką okazał się na tyle poważny a podział tak głęboki, że burmistrz jadący na spotkanie z zamiarem godzenia obu wsi zauważył, że determinacja do rozłączenia jest po obu stronach tak duża, że pozostało już tylko sformalizowanie tych planów. Potwierdzeniem chęci odejścia Wypalanek z sołectwa Bąblinek mogło być głosowanie, w którym 100% mieszkańców wsi było za odłączeniem. U podłoża większości konfliktów leżą zwykle pieniądze, sprawdziliśmy więc w magistracie o jakiej kwocie jest mowa. Skarbnik Joanna Gzyl wyliczyła przy zastosowaniu specjalnego mnożnika dla małych osad, że rocznie Wypalanki otrzymywałyby na swoje potrzeby kwotę 7200 złotych. - Krocie to nie są, ale to i tak o całe 7200 więcej niż dotąd dostawaliśmy - powiedział nam jeden z mieszkańców wsi dodając - jeżeli mądrze te pieniądze wydamy, to może w Wypalankach powstać to wszystko, na co od lat próżno czekamy.
◊  Jest jednak pewien szkopuł. Budżet wraz ze środkami sołeckimi jest układany właśnie teraz. Tymczasem rozłączenie wsi, o ile do niego dojdzie, nastąpi za miesiąc lub dwa najwcześniej, więc sołeckie 7 200 Wypalanki dostaną dopiero za rok. Burmistrz Tomasz Szrama obiecał mieszkańcom, że ich nie zostawi na ten czas bez wsparcia. Potrzebne bramki piłkarskie zakupi ze środków gminnych oraz wspomoże ich w pozyskaniu działki na sport i rekreację. Mieszkańcy Wypalanek zadeklarowali oddać swoje udziały w gruncie, byleby być na swoim i móc tam zainwestować.
◊  Według Krzysztofa Nowackiego rozłączenie dwóch wsi jednego sołectwa jest zabiegiem stosunkowo prostym. Wystarczy, że w głosowaniu, w którym udział wezmą mieszkańcy wsi pragnącej się odłączyć większość będzie za tym, a już można przygotowywać wybory sołtysa i rady sołeckiej oraz przyznać wsi budżet. Samo głosowanie można uprościć tak dalece, że nie będzie trzeba wychodzić z domów. Wystarczy zagłosować elektronicznie z tym, że system sprawdzi pesel głosującego, by wszystko odbyło się solidnie. Jeżeli owych 68 mieszkańców Marszewca zagłosuje podobnie jak w Wypalankach, to gminie przybędą dwa nowe sołectwa. - Nie rodzi to dla gminy dodatkowych kosztów, ani niczego znacząco nie komplikuje. Dążenie do samostanowienia jest czymś naturalnym w społeczeństwach demokratycznych i ja to dobrze rozumiem - podsumował rzecz całą Krzysztof Nowacki.
Google
Kontakt z redakcją

wyprzedaż
WYPRZEDAŻ
płaszcze damskie w cenie 100 zł
Kowanówko, ul. Obornicka 9(w kierunku do Rożnowa)
Godz.9.00-18.00
tel. 695 164 218

praca
Firma Thiem producent stelaży do mebli tapicerowanych przyjmie do pracy mężczyzn i kobiety na stanowiska: obsługa maszyn stolarskich, pomocnik stolarza, montażysta stelaży. Oferujemy stałą umowę o pracę.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 61-29-66-800 lub osobisty wraz z CV na ul. Piaskowej 4 w Obornikach.
Zatrudnimy pracowników budowlanych, tylko fachowców. Wysokie zarobki.
Tel. 721-888-889
ZATRUDNIMY NA UMOWĘ O PRACĘ PANIĄ NA STANOWISKO
PAKOWACZKA
Wymagania: ukończone 18 lat, orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym, podstawowe zdolności manualne, umiejętność pracy w zespole.
Zgłoszenia:
APACK Sp. z o.o.Kowanowo 22, 64-600 Oborniki
mail
tel. 061 646 32 60

nieruchomości
DZIAŁKI BUDOWLANE uzbrojone bezpośrednio
Międzylesie / Boguniewo k. Rogoźna
tel. 601 775 868

usługi
USŁUGI ROLNICZE:
wynajem maszyn
siew, opryski, talerzowanie itp.
suszenie kukurydzy i zbóż
609 821 326
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Nowy punkt
pobrań krwi
Obrzycka 85A Oborniki
czynny pn. - pt.
7.15 - 10.00

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
DREWNO KOMINKOWE
od 100 zł
Sosna Brzoza Dąb Olcha Grab Jesion Buk
Drewno suche o wilgotności 15%
tel. 880 471 639
MIAŁ WĘGLOWY
400 zł/tona
tel. 787 109 427
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.