Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 816, datowanego na 15 września 2013 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Ksiądz pisze list a burmistrz wyjaśnia
ROŻNOWICE. Po naszym artykule dotyczącym niedawnej Mszy Swiętej w Rożnowicach, napisał do nas list ksiądz proboszcz Jan Stefan z Rożnowa, któremu ten cmentarz zawdzięcza bodaj najwięcej. Pisze w nim: szkoda, że informacja w gazecie o modlitwach w Lasach Rożnowskich ukazała się dopiero po moim stwierdzeniu, że gazeta z uporem pomija te spotkania. Jeśli więc mówić o krytyce to nie pod adresem pana burmistrza. Z bólem oczywiście wspominałem pomijanie tego miejsca. Spodziewałem się więc adnotacji o tym cmentarzu na każdej tablicy tzw. ścieżki historyczno-edukacyjnej oraz umieszczenie figury Chrystusa pod krzyżem w książce poświęconej figurom i krzyżom naszego regionu. Cmentarz w lasach rożnowskich  to przecież "Wielkopolska golgota"- 12 tysięcy pomordowanych przez niemieckiego okupanta. Natomiast  władzom gminy zarówno poprzednim jak i obecnym jestem bardzo wdzięczny za opiekę nad cmentarzem, szczególnie moja wdzięczność dotyczy porządkowania tego miejsca. Wdzięczność moją wyraźnie wypowiedziałem w podziękowaniu. Gdy chodzi o dojazd to stwierdziłem, że  umieszczenie znaku zakazu wjazdu wymagałoby umieszczenie informacji, że dojazd jest możliwy także w języku niemieckim i angielskim, a to ze względu na turystów. Jeśli pan burmistrz przyjął moją wypowiedź krytycznie pod swoim adresem to bardzo przepraszam.
Za list dziękujemy, ale z całym szacunkiem, nie ze wszystkim możemy się zgodzić, a zwłaszcza z wytykiem na temat naszej obecności na cmentarzu. Sam artykuł dowodzi naszego zainteresowania Rożnowicami i wszystkim co się z nimi wiąże. O corocznych uroczystościach,jak sprawdziliśmy w archiwum, przez otstatnie 20 lat pisaliśmy kilkanaście razy. Pomysł z wielojęzycznymi tablicami dopuszczającymi dojazd do miejsc martyrologii jest dobry i o ile nie kłoci się z przepisami, warto go wprowadzić w życie. Poprosiliśmy też burmistrza Tomasza Szramę i komentarz do listu księdza proboszcza a ten zapewniwszy o tym, że nie czuje się urażony krytyką wyjaśnił: od początku swojej kadencji zabiegam o kultywowanie tradycji narodowych i patriotycznych. Przy tworzeniu projektu dotyczącego ścieżki historyczno-edukacyjnej, oczywiście braliśmy pod uwagę Rożnowice, jednak nie mogliśmy stawiać tablicy na terenie nie należącym do gminy Oborniki. Stąd uwzględniliśmy Rożnowice wraz z mapką dojazdową na tablicy znajdującej się przy kościele w Rożnowie. Oczywiście pomysł postawienia tablicy dotyczącej dojazdu w językach niemieckim i angielskim, jest jak najbardziej do zrealizowania. Kwestia książki wydanej przez Henryka Wojtysiaka, to autorska praca wydana poza urzędem. Postaramy się jednak w najbliższym czasie wypracować wspólną koncepcję należytego upamiętnienia w materiałach publikacyjnych Rożnowic.  
Na koniec serdecznie przepraszamy księdza proboszcza o ile w czymkolwiek mu uchybiliśmy i pozostając z pełnym szacunkiem, raz jeszcze chylimy głowy w ukłonie, który mu winniśmy za tak wielką dbałość o prawdę historyczną, opiekę nad zabytkami i patriotyzm wart naśladownictwa. 
OBORNIKI TV
11 Listopada odbędzie się w Obornikach kolejny Bieg Niepodległości.
NUMER 816 - TEMATY
◊ PiS w Obornikach ma nowy zarząd
◊ Oborniki wyłączone z dotacji na inwestycje
◊  Bowa coraz bliżej Obornik
◊ Kolejny pieszy zginął pod kołami samochodu
◊ Ciężarówka wpadła na szkolny autobus, 9-latka trafiła do szpitala
◊  Kontroler nie zna litości, ale można się odwołać
◊ Bzyczało w szkole
◊ W gminie bez zwolnień
◊  Ile chodników powiat wybuduje w gminie Ryczywół?
◊ Parking na sprzedaż?
◊ Potężny inwestor a ochrona środowiska, czyli co lepsze dla oborniczan
◊ Stowarzyszeni przeciw norkom
◊ Progi zwalniające na Długiej
◊ Nie ma pieniędzy na odśnieżanie Rogoźna
◊ Nie taki gimbus straszny jak go pisali
◊ Ksiądz pisze list a burmistrz wyjaśnia
◊ Oborniki przekonały parlament?
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  68 mieszkańców Marszewca podpisało i złożyło na biurku burmistrza petycję w sprawie wystąpienia z sołectwa Rożnowo i powołania odrębnego marszewieckiego. Podobny wniosek dotyczy mieszkańców Wypalanek, którzy wolą mieć odrębne sołectwo niż nadal łączyć się w Bąblinkiem. W obu przypadkach powodem jest złe, w ocenie mieszkańców mniejszych wsi, traktowanie przez wsie większe podziału funduszu sołeckiego. Szczególne napięcie można zaobserwować w relacjach pomiędzy mieszkańcami Bąblinka i Wypalanek. Jego apogeum nastąpiło po objęciu funkcji przez obecnego sołtysa. Mieszkańcy Wypalanek poprosili o mediacje radną swojego okręgu Renatę Małyszek a o wsparcie burmistrza Tomasza Szramę, o którym powiedzieli nam - jest to dla nas osoba, jaką darzymy szacunkiem i pełnym zaufaniem. Skarżyli się na to, że podczas corocznego układania planów wydatkowych w ich sołectwie, Wypalanki są pomijane i traktowane z lekceważeniem. Inne wypowiedzi tu pomijamy, by nie dolewać oliwy do ognia.
◊  Burmistrz wraz z radnymi gminy Renatą Małyszek i powiatu Zofią Kotecką przybył w ubiegłym tygodniu do Wypalanek, by wysłuchać argumentów i włączyć się do dialogu. Prosił zebranych o głęboki namysł, bo ze strony finansowej o znacznych pieniądzach mówić nie można. Jednak konflikt Wypalankowian z sołtysem Bąblinka Hieronimem Tadeuszykiem oraz jego radą sołecką okazał się na tyle poważny a podział tak głęboki, że burmistrz jadący na spotkanie z zamiarem godzenia obu wsi zauważył, że determinacja do rozłączenia jest po obu stronach tak duża, że pozostało już tylko sformalizowanie tych planów. Potwierdzeniem chęci odejścia Wypalanek z sołectwa Bąblinek mogło być głosowanie, w którym 100% mieszkańców wsi było za odłączeniem. U podłoża większości konfliktów leżą zwykle pieniądze, sprawdziliśmy więc w magistracie o jakiej kwocie jest mowa. Skarbnik Joanna Gzyl wyliczyła przy zastosowaniu specjalnego mnożnika dla małych osad, że rocznie Wypalanki otrzymywałyby na swoje potrzeby kwotę 7200 złotych. - Krocie to nie są, ale to i tak o całe 7200 więcej niż dotąd dostawaliśmy - powiedział nam jeden z mieszkańców wsi dodając - jeżeli mądrze te pieniądze wydamy, to może w Wypalankach powstać to wszystko, na co od lat próżno czekamy.
◊  Jest jednak pewien szkopuł. Budżet wraz ze środkami sołeckimi jest układany właśnie teraz. Tymczasem rozłączenie wsi, o ile do niego dojdzie, nastąpi za miesiąc lub dwa najwcześniej, więc sołeckie 7 200 Wypalanki dostaną dopiero za rok. Burmistrz Tomasz Szrama obiecał mieszkańcom, że ich nie zostawi na ten czas bez wsparcia. Potrzebne bramki piłkarskie zakupi ze środków gminnych oraz wspomoże ich w pozyskaniu działki na sport i rekreację. Mieszkańcy Wypalanek zadeklarowali oddać swoje udziały w gruncie, byleby być na swoim i móc tam zainwestować.
◊  Według Krzysztofa Nowackiego rozłączenie dwóch wsi jednego sołectwa jest zabiegiem stosunkowo prostym. Wystarczy, że w głosowaniu, w którym udział wezmą mieszkańcy wsi pragnącej się odłączyć większość będzie za tym, a już można przygotowywać wybory sołtysa i rady sołeckiej oraz przyznać wsi budżet. Samo głosowanie można uprościć tak dalece, że nie będzie trzeba wychodzić z domów. Wystarczy zagłosować elektronicznie z tym, że system sprawdzi pesel głosującego, by wszystko odbyło się solidnie. Jeżeli owych 68 mieszkańców Marszewca zagłosuje podobnie jak w Wypalankach, to gminie przybędą dwa nowe sołectwa. - Nie rodzi to dla gminy dodatkowych kosztów, ani niczego znacząco nie komplikuje. Dążenie do samostanowienia jest czymś naturalnym w społeczeństwach demokratycznych i ja to dobrze rozumiem - podsumował rzecz całą Krzysztof Nowacki.
Google
Kontakt z redakcją

wyprzedaż
WYPRZEDAŻ
płaszcze damskie w cenie 100 zł
Kowanówko, ul. Obornicka 9(w kierunku do Rożnowa)
Godz.9.00-18.00
tel. 695 164 218

praca
Firma Thiem producent stelaży do mebli tapicerowanych przyjmie do pracy mężczyzn i kobiety na stanowiska: obsługa maszyn stolarskich, pomocnik stolarza, montażysta stelaży. Oferujemy stałą umowę o pracę.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 61-29-66-800 lub osobisty wraz z CV na ul. Piaskowej 4 w Obornikach.
Zatrudnimy pracowników budowlanych, tylko fachowców. Wysokie zarobki.
Tel. 721-888-889
ZATRUDNIMY NA UMOWĘ O PRACĘ PANIĄ NA STANOWISKO
PAKOWACZKA
Wymagania: ukończone 18 lat, orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym, podstawowe zdolności manualne, umiejętność pracy w zespole.
Zgłoszenia:
APACK Sp. z o.o.Kowanowo 22, 64-600 Oborniki
mail
tel. 061 646 32 60

nieruchomości
DZIAŁKI BUDOWLANE uzbrojone bezpośrednio
Międzylesie / Boguniewo k. Rogoźna
tel. 601 775 868

usługi
USŁUGI ROLNICZE:
wynajem maszyn
siew, opryski, talerzowanie itp.
suszenie kukurydzy i zbóż
609 821 326
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Nowy punkt
pobrań krwi
Obrzycka 85A Oborniki
czynny pn. - pt.
7.15 - 10.00

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
DREWNO KOMINKOWE
od 100 zł
Sosna Brzoza Dąb Olcha Grab Jesion Buk
Drewno suche o wilgotności 15%
tel. 880 471 639
MIAŁ WĘGLOWY
400 zł/tona
tel. 787 109 427
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.