Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 785, datowanego na 10 lutego 2013 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Nowy market w Obornikach, czyli poczęcie kontrolowane?
OBORNIKI. Paweł Kruszyński, właściciel terenu ulokowanego pomiędzy marketem Lidl a małym dworcem PKP, chce zagospodarować go pod galerię handlową, nazwaną przez „łowcę działek” - parkiem handlowym. 
Obecne przepisy nie pozwalają jednak na inwestycję o takim metrażu, więc przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Hetmański zaprosił obu panów na sesję, by przekonali do swego projektu radnych opozycji, bo ci z koalicji rządzącej wydają się być jej bardziej przychylni. 
Pan Wawrzyniak zajmujący się wyszukiwaniem korzystnych lokalizacji dla niemieckiej sieci Kaufland, posiadającej w swym łańcuchu również sklepy Lidl i drogerie Schlecker roztoczył przed radnymi wizję, z której wynika, iż będzie to głównie market spożywczy. Wówczas Krzysztof Hetmański stwierdził: spożywki mamy w Obornikach już dosyć - i zaproponował ulokowanie tam też innych branż. Pan Wawrzyniak był na to najwyraźniej przygotowany informując, że - spożywczy Kaufland będzie tylko rdzeniem, wokół którego powstaną w galerii sklepy sieciowe takie jak Daichman, CCC, Carry i inne, do których oborniczanie i tak jeżdżą aż do Poznania. 
Irena Magdziarek uznała ów pomysł za niedobry. - Oborniki będą tylko jednym centrum handlowym. Lepiej byłoby tam stworzyć jakiś zakład produkcyjny. 
Pan Wawrzyniak wyjaśnił, że - skoro inwestorzy nie lokują w Obornikach zakładów produkcyjnych, to znaczy, że to miejsce nie jest dla nich interesujące i dogodne. Handel utworzy za to ok. 80 miejsc pracy a miastu da podatki. Dziś ten teren jest martwy i bez pożytku. 
Irena Magdziarek zaproponowała dla odmiany usługi. - Może lepiej kawiarnia lub kino? 
Tę propozycję pan Wawrzyniak też uznał za błędną argumentując to słowami: u inwertora o wszystkim decyduje rachunek ekonomiczny. Aby powstało kino to Oborniki muszą mieć minimum 30 tys. mieszkańców a kawiarnię lepiej postawić na Rynku a nie na 1,5 ha działce. 
Obiekcje miał także radny Bogdan Bukowski. - Gdy wyrazimy zgodę, to już wiem, jakie będą awantury ze strony właściciela Intermarche. Należałoby może umieścić go gdzieś za miastem, bo mamy piękne tereny. Mam świadomość, że wielu oborniczan jeździ po zakupy do Poznania i sklepy w Obornikach będą tańszym wyjściem, ale czy tam przy Lipowej? 
Zdaniem reprezentanta właściciela terenów przy Lipowej - warto się zastanowić, czy lepiej mieć kolejny market czy brzydki teren. Czy pozostawić to miejsce puste, czy zdobyć 80 miejsc pracy. Czy oborniczanie będą tam chodzić czy nie, to już ich sprawa i nie radni, ale wszyscy powinni o tym postanowić.
Trudno orzec, co postanowią radni. Krzysztof Hetmański najwyraźniej lobbował za galerią handlową i może przekonać do niej większość radnych. Nie trzeba się jednak dopatrywać w tym zbrodni, bo lepszy market z dziesiątkami miejsc pracy niż pusta działka. Wolny rynek rządzi się prawem popytu i zysku, i nic tego nie zmieni. Liczymy na to, że czytelnicy wypowiedzą się na ten temat na naszej stronie, www.oborniki.com.pl a radni przeczytają ich opinie.
OBORNIKI TV
Obornickie Łazienki - linowy plac zabaw.
NUMER 785 - TEMATY
◊ Wybuch kominka
◊ Pożar w barakach przy Staszica
◊ Bandyta z Połajewa zatrzymany przez policję i aresztowany przez sąd - zostanie oskarżony o napad z bronią w ręku
◊ Nie zostanie przywrócony zlikwidowany pociąg Poznań - Oborniki - Rogoźno
◊ Podpalacz ponownie zaatakował w Objezierzu
◊ Grypa, której nie ma, nadal atakuje
◊ Podziurawione Oborniki
◊ Przyjaciele obornickiego sądu
◊ Nowy market w Obornikach, czyli poczęcie kontrolowane?
◊ Odcięcie radnej
◊ Albo drogi albo szpital
◊ Schetynówka jak po grudzie
◊ Droga sąsiedzkiej niezgody
◊ Gdzie ci Hiszpanie?
◊ Obwodnica Rogoźna pod ostrzałem
◊  Miękki jest lepszy od twardego
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  W miniony poniedziałek miały miejsce dwa wypadki na placach zabaw. Jeden z nich wydarzył się pod wieczór w parku linowym dla dzieci na obornickich Łazienkach. Ustawione tam obiekty są nowe i najwyraźniej nie zdały egzaminu. Podczas wspinaczki po linowej piramidzie jedna z linek puściła i stojące na niej dziecko w wieku 10-12 lat spadło tak nieszczęśliwie, że uszkodziło sobie kręgosłup. Wezwano pogotowie. To nie przyjeżdżało przez około 20 minut. Zamiast karetki do dziecka podjechały dwa wozy straży pożarnej. Wtedy też się wyjaśniło, że oba wozy wraz z karetką nieco wcześniej pojechały na osiedle, gdzie także doszło do wypadku i także na placu zabaw. Tam tez zachodziło podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa. Karetka została wraz z ratownikami na osiedlu a do dzieciaka przyjechali strażacy. Obserwujący to ludzie złorzeczyli na służbę zdrowia, gdyż poszkodowane dziecko czekało półprzytomne na pomoc zaledwie kilkaset metrów od szpitala. Po upadku nie władało nogami a stan jego wydawał się być ciężki.
◊  Gdy dziecko trafiło pod opiekę lekarzy przyjrzeliśmy się przyczynie wypadku. Jak się okazało, linka nie pękła. Cała konstrukcja zbudowana jest z odcinków lin łączonych plastikowymi spinkami. Te okazały się być zbyt słabe. Plastik poddawany ciągłemu działaniu zmian temperatury nie zastąpi wszak solidnego wiązania długich odcinków lin. - Sprawą zajmiemy się natychmiast zamykając park na czas aż do czasu, gdy wykonawca go właściwie zabezpieczy, na co posiadamy od niego gwarancję - zapewnił nas obecny w Łazienkach chwilę po wypadku rzecznik prasowy magistratu Krzysztof Nowacki - dodając: zamówiliśmy urządzenia całkowicie bezpieczne. Zdarzenie z poniedziałku dowodzi, że coś nie zadziałało i będziemy od wykonawcy bezwzględnie wymagali spełnienia naszego warunku pełnego bezpieczeństwa. Wypadki się zdarzały, zdarzają i zdarzać raczej będą. Musimy więc u progu sezonu dokonać lustracji wszystkich placów zabaw, by te były maksymalnie bezpieczne.
Beze Image Banner 300 x 250
◊  W minionym tygodniu 300 dzieci zostało obdarowanych przez pracowników i gości placówki Markot w Gościejewie. Organizator akcji, nazwanej “Paka Dla Dzieciaka”, Daniel Wiśniewski w ten sposób chciał uszczęśliwić maluchów z najbardziej ubogich rodzin w gminie. Przez dwa dni pracownicy Markotu jeździli po wszystkich wioskach i Rogoźnie, dotarli do 118 rodzin. Tam witali byli często ze łzami szczęścia w oczach. Dzieci i ich rodziny były zaskoczone. Wspominali niecodziennym króliczkom wielkanocnym, że nigdy wcześniej nie otrzymywali paczek a tym bardziej nikt nie przywoził im ich do domu. W paczkach znajdowały się głównie słodycze, w tym tradycyjne czekoladowe króliki. Każda kosztowała 50 zł. Pieniądze w dużej części zostały przekazane przez prywatne firmy, chociaż swoje trzy grosze dołączyły również instytucje publiczne. - Dzięki dobremu sercu sponsorów możemy po raz pierwszy uszczęśliwić słodyczami małych mieszkańców gminy Rogoźno. Bardzo serdecznie chciałbym wszystkim podziękować za wieki wkład w tą jakże szlachetną akcję, ale w szczególności przesyłam serdeczne podziękowania firmie Dendro z Rogoźna, bez której ta akcja by się nie odbyła. - powiedział nam Wiśniewski. Organizatorzy mieli zamiar dotrzeć również do ubogich rodzin w gminie Oborniki. Jednak, podczas gdy rogozińskie firmy chętnie zrzucały się na ubogie dzieci, w Obornikach były problemy. Organizatorzy planują powtórzenie akcji za rok, może do tego czasu obornickie serca zmiękną.
Baner_listopad 300x250_damskie Image Banner 300 x 250_3
◊  Jak udało się dowiedzieć naszej redakcji, tegoroczne wojewódzkie dożynki archidiecezjalne planowane początkowo w Gnieźnie odbędą się ostatecznie w Obornikach a dokładniej w Słonawach. W sprawie kulis tej zmiany rzecznik obornickiego magistratu mówić wiele nie chce, choć zmianie miejsca dożynek nie zaprzecza. Za to rzecznik Urzędu Marszałkowskiego częstuje chętnie szczegółami, a owe szczegóły są takie, że się pokłócił biskup z prezydentem Gniezna Jackiem Kowalskim w sprawie planowanych dożynek i wobec nieprzejednanych stanowisk obu panów zaszła potrzeba zmiany miejsca uroczystości. Tam gdzie się dwóch kłóci trzeci zwykle korzysta, a tym trzecim był burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Złożył on akces organizacji wojewódzkich dożynek w swej gminie. Wybór burmistrza padł na Słonawy, położone blisko Obornik, z dobrym dojazdem i dużym placem na terenie istniejącego tam lotniska. Dożynki zaplanowano na 31 sierpnia i choć czasu jest jeszcze sporo, to już ruszyły pierwsze przygotowania.
Google
Kontakt z redakcją
Najchętniej oglądane w kwietniu:
7. TSA

nieruchomości
Działki budowlane Uścikowo Folwark od 880 do 2200 m
tel. 600 243 883
Sprzedam działki BUDOWLANE 750 do 3000 m Media w drodze, blisko lasu. Wydane warunki zabudowy. Cisza i spokój
Tel. 695 214 747
Sprzedam atrakcyjnie położone działki budowlane w Straduniu k. Trzcianki.Powierzchnia od 1325 do 2378 m
tel. 602 109 406
Kupię grunt rolny
tel. 664 944 635
Wynajmę 2-pokojowe mieszkanie z tarasem 60 m w centrum miasta blisko lasu bez pośredników
tel. 519 593 999

praca
DREAM PLUS ul. Obornicka 1 b RYCZYWÓŁzatrudni pracowników na stanowisko
SZWACZKA
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty w siedzibie firmy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 w dziale kadr
tel. 067 283-70-94
wew. 35
Przyjmę do pracy w gastronomii
tel. 668 487 847
Firma Transportowa zatrudni kierowce C+E transport krajowy
697 248 748.

usługi
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowe
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
536 489 334
723 442 511

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
SKŁADNICA OPAŁU BOGDANOWO 41 POLECA!!
TYLKO U NAS TANIEGRZANIE
LUZ I WORKOWANY
TEL. 787 109 427

prawnicy
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
ALICJA CHUDZIAK
Kompleksowa pomoc prawna m.in. w zakresie prawa cywilnego, medycznego, rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Oborniki, ul. Półwiejska 12
tel. 661-609-469
ARKADIUSZ DROZDOWSKI
radca prawny
Oborniki ul. Piłsudskiego 62
tel. 662 277 021
Możesz prosić o darmową poradę wysyłająć mail

lekarze
W Przychodni Lekarza Rodzinnego s.c. VITA przy ul. Piłsudskiego 76 w Obornikach
TEL. REJ.61 296 05 36

ZAPRASZAMY NA ODPŁATNE BADANIE:

- USG DOPPLER PRZEPŁYWY SZYJNE-55 ZŁ
- USG DOPPLER PRZEPŁYWY KOŃCZYN DOLNYCH ŻYLNYCH - 55 ZŁ
- USG DOPPLER PRZEPŁYWY KOŃCZYN DOLNYCH TĘTNICZYCH - 55 ZŁ
- USG TARCZYCY
- 55 ZŁ
- ECHO SERC - 55 ZŁ
- USG NEREK - 55 ZŁ
- DOPPLER TĘTNIC NERKOWYCH
- 55 ZŁ
- USG AORTY BRZUSZNEJ
- 55ZŁ
- EKG HOLTER 24H
- 110ZŁ

BADANIE NA PROFESJONALNYM APARACIE USG DOPPLER COLOR.
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2014. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.