Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 785, datowanego na 10 lutego 2013 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Nowy market w Obornikach, czyli poczęcie kontrolowane?
OBORNIKI. Paweł Kruszyński, właściciel terenu ulokowanego pomiędzy marketem Lidl a małym dworcem PKP, chce zagospodarować go pod galerię handlową, nazwaną przez „łowcę działek” - parkiem handlowym. 
Obecne przepisy nie pozwalają jednak na inwestycję o takim metrażu, więc przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Hetmański zaprosił obu panów na sesję, by przekonali do swego projektu radnych opozycji, bo ci z koalicji rządzącej wydają się być jej bardziej przychylni. 
Pan Wawrzyniak zajmujący się wyszukiwaniem korzystnych lokalizacji dla niemieckiej sieci Kaufland, posiadającej w swym łańcuchu również sklepy Lidl i drogerie Schlecker roztoczył przed radnymi wizję, z której wynika, iż będzie to głównie market spożywczy. Wówczas Krzysztof Hetmański stwierdził: spożywki mamy w Obornikach już dosyć - i zaproponował ulokowanie tam też innych branż. Pan Wawrzyniak był na to najwyraźniej przygotowany informując, że - spożywczy Kaufland będzie tylko rdzeniem, wokół którego powstaną w galerii sklepy sieciowe takie jak Daichman, CCC, Carry i inne, do których oborniczanie i tak jeżdżą aż do Poznania. 
Irena Magdziarek uznała ów pomysł za niedobry. - Oborniki będą tylko jednym centrum handlowym. Lepiej byłoby tam stworzyć jakiś zakład produkcyjny. 
Pan Wawrzyniak wyjaśnił, że - skoro inwestorzy nie lokują w Obornikach zakładów produkcyjnych, to znaczy, że to miejsce nie jest dla nich interesujące i dogodne. Handel utworzy za to ok. 80 miejsc pracy a miastu da podatki. Dziś ten teren jest martwy i bez pożytku. 
Irena Magdziarek zaproponowała dla odmiany usługi. - Może lepiej kawiarnia lub kino? 
Tę propozycję pan Wawrzyniak też uznał za błędną argumentując to słowami: u inwertora o wszystkim decyduje rachunek ekonomiczny. Aby powstało kino to Oborniki muszą mieć minimum 30 tys. mieszkańców a kawiarnię lepiej postawić na Rynku a nie na 1,5 ha działce. 
Obiekcje miał także radny Bogdan Bukowski. - Gdy wyrazimy zgodę, to już wiem, jakie będą awantury ze strony właściciela Intermarche. Należałoby może umieścić go gdzieś za miastem, bo mamy piękne tereny. Mam świadomość, że wielu oborniczan jeździ po zakupy do Poznania i sklepy w Obornikach będą tańszym wyjściem, ale czy tam przy Lipowej? 
Zdaniem reprezentanta właściciela terenów przy Lipowej - warto się zastanowić, czy lepiej mieć kolejny market czy brzydki teren. Czy pozostawić to miejsce puste, czy zdobyć 80 miejsc pracy. Czy oborniczanie będą tam chodzić czy nie, to już ich sprawa i nie radni, ale wszyscy powinni o tym postanowić.
Trudno orzec, co postanowią radni. Krzysztof Hetmański najwyraźniej lobbował za galerią handlową i może przekonać do niej większość radnych. Nie trzeba się jednak dopatrywać w tym zbrodni, bo lepszy market z dziesiątkami miejsc pracy niż pusta działka. Wolny rynek rządzi się prawem popytu i zysku, i nic tego nie zmieni. Liczymy na to, że czytelnicy wypowiedzą się na ten temat na naszej stronie, www.oborniki.com.pl a radni przeczytają ich opinie.
OBORNIKI TV
Do kilku wypadków doszło na ulicy Czarnkowskiej w Obornikach w Wielkim Tygodniu. W szpitalach znalazły się cztery osoby. Zdjęcia z wieczornego wypadku w poniedziałek.
NUMER 785 - TEMATY
◊ Wybuch kominka
◊ Pożar w barakach przy Staszica
◊ Bandyta z Połajewa zatrzymany przez policję i aresztowany przez sąd - zostanie oskarżony o napad z bronią w ręku
◊ Nie zostanie przywrócony zlikwidowany pociąg Poznań - Oborniki - Rogoźno
◊ Podpalacz ponownie zaatakował w Objezierzu
◊ Grypa, której nie ma, nadal atakuje
◊ Podziurawione Oborniki
◊ Przyjaciele obornickiego sądu
◊ Nowy market w Obornikach, czyli poczęcie kontrolowane?
◊ Odcięcie radnej
◊ Albo drogi albo szpital
◊ Schetynówka jak po grudzie
◊ Droga sąsiedzkiej niezgody
◊ Gdzie ci Hiszpanie?
◊ Obwodnica Rogoźna pod ostrzałem
◊  Miękki jest lepszy od twardego
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  Gminę Połajewo śmiało można nazwać krainą mlekiem płynącą. Jeśli dodać do tego miody, które spijają rolnicy osiągający najwyższe wyniki w produkcji mleka, można mówić o pełni szczęścia. Odbyło się doroczne podsumowanie wyników oceny wartości użytkowej bydła mlecznego za rok 2013 w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Organizatorem spotkania była Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Podczas uroczystego podsumowania triumfowali producenci z gminy Połajewo. W kategorii do 50 szt. bydła najlepszy wynik osiągnął Krzysztof Sołtysik z Sierakówka, a na drugim miejscu uplasował się Zbigniew Szwed z Młynkowa. W kategorii powyżej 50 szt. triumfował Szymon Nowak z Przybychowa. Pan Szymon został też nagrodzony za posiadanie najwydajniejszej w powiecie krowy. Rekordzistka oddała w minionym roku ponad 15 tysięcy litrów mleka, co przy połowie niższej średniej krajowej daje wynik wręcz imponujący.
◊  W sobotnie popołudnie ośrodek kultury gościł III Festiwal Smaku Regionalnego i Twórczości Rękodzielniczej, na którym zaprezentowało się kilkudziesięciu wystawców z ośmiu gmin. Rozmiar wydarzenia przerósł najśmielsze oczekiwania, a liczbę odwiedzających można śmiało liczyć w setki. Na parterze znajdowały się stoiska z rękodziełem, na których znaleźć można było najróżniejsze cuda i cudeńka związane z tematyką wielkanocną, jak chociażby piękne koronkowe serwetki, kolorowe palmy i jajka prezentowane przez panią Basię z Rogoźna, czy też piękne, artystyczne koszyczki wykonywane przez panią Miecię i jej córkę Renatę z Parkowa. Z kolei na sali widowiskowej, gdzie przez cały czas odbywały się występy artystyczne, ulokowano stoiska gastronomiczne kół gospodyń i wiejskich stowarzyszeń. Zapach i smak setek różnych pysznych potraw regionalnych, serwowanych za darmo, był zniewalający. Suto zastawione jadłem stoły zachęcały do poznawania bogatego kulinarnego dziedzictwa naszego regionu, w tym jego rogozińskiej części. Pysznymi pieczeniami częstowała pani Grażyna z KGW Budziszewko, gotowane szynki i różnorodne nalewki oferowało stoisko stowarzyszenia „Gościnianka”. Bardzo okazałe było też stoisko pań ze stowarzyszenia „Parkowianka” przybyłych wraz ze swą sołtys Justyną Bartol-Baszczyńską. Zapiekane jajka, polędwica w pomidorach, czy też przygotowany przez panią Basię pyszny barszcz chrzanowy nie pozwoliły przejść obok tego stoiska obojętnie.
Beze Image Banner 300 x 250
◊  Około 2 w nocy w niedzielę w pustostanie pojawiły się płomienie. Nie wiadomo, czy sprawcą pożaru był niedopałek papierosa właściciela, czy złośliwy sąsiad. Zapaliła się sterta śmieci składowana w budynku. Płomienie ugasili druhowie z OSP Maniewa i strażacy z Obornik.
Baner_listopad 300x250_damskie Image Banner 300 x 250_3
◊  W czwartek pod patronatem starosty odbył się powiatowy konkurs matematyczny. W finałach wzięło udział 34 najlepszych uczniów ze szkół podstawowych i 29 gimnazjalistów. W tym roku zadania nie okazały się super trudne chociaż większość uczestników w pełni wykorzystała czas przeznaczony na ich rozwiązanie. Mistrzem szkół podstawowych został Jakub Ptaszyński a wicemistrzem Wojciech Włodarczyk uczniowie SP3 Rogoźno. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Joanna Działko SP3 Rogoźno, Eliasz Szczepski SP4 Oborniki, Karolina Steinke SP Rożnowo, Janina Borowa SP4 Oborniki, Marcin Kennemann SP3 Oborniki, Mikołaj Charchuta SP Pruśce i Wojciech Kazimierski SP Objezierze. Mistrzem gimnazjów został Marek Kołodziejczak z Ryczywołu a wiecemistrzem uczeń Gimnazjum Przemysła II w Rogoźnie Michał Glapiak. Trzecie miejsce zajęła Martyna Soloch z Parkowa. Do ścisłej czołówki dołączyli Jarosław Uwarow z Parkowa, Tadeusz Kulikowski z Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach, Julia Stefańska z Gościejewa i Adam Słodowy z Ryczywołu. Nagrody wręczali wicestarosta Andrzej Okpisz i naczelnik Paweł Drewicz.
Google
Kontakt z redakcją
Najchętniej oglądane w kwietniu:
6. TSA

nieruchomości
Działki budowlane Uścikowo Folwark od 880 do 2200 m
tel. 600 243 883
Sprzedam działki BUDOWLANE 750 do 3000 m Media w drodze, blisko lasu. Wydane warunki zabudowy. Cisza i spokój
Tel. 695 214 747
Sprzedam atrakcyjnie położone działki budowlane w Straduniu k. Trzcianki.Powierzchnia od 1325 do 2378 m
tel. 602 109 406
Kupię grunt rolny
tel. 664 944 635
Wynajmę 2-pokojowe mieszkanie z tarasem 60 m w centrum miasta blisko lasu bez pośredników
tel. 519 593 999

praca
DREAM PLUS ul. Obornicka 1 b RYCZYWÓŁzatrudni pracowników na stanowisko
SZWACZKA
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty w siedzibie firmy od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 w dziale kadr
tel. 067 283-70-94
wew. 35
Zatrudnię studenta lub studentkę do pracy w biurze
603 535 782
Przyjmę do pracy w gastronomii
tel. 668 487 847
Firma Transportowa zatrudni kierowce C+E transport krajowy
697 248 748.
Firma transportowa z Ryczywolu zatrudni kierowcę samochodu ciężarowego kat. CE z uprawnieniami.
603 535 782

usługi
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowe
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
536 489 334
723 442 511

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
SKŁADNICA OPAŁU BOGDANOWO 41 POLECA!!
TYLKO U NAS TANIEGRZANIE
LUZ I WORKOWANY
TEL. 787 109 427

prawnicy
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO
ALICJA CHUDZIAK
Kompleksowa pomoc prawna m.in. w zakresie prawa cywilnego, medycznego, rodzinnego, gospodarczego, administracyjnego oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Oborniki, ul. Półwiejska 12
tel. 661-609-469
ARKADIUSZ DROZDOWSKI
radca prawny
Oborniki ul. Piłsudskiego 62
tel. 662 277 021
Możesz prosić o darmową poradę wysyłająć mail

lekarze
W Przychodni Lekarza Rodzinnego s.c. VITA przy ul. Piłsudskiego 76 w Obornikach
TEL. REJ.61 296 05 36

ZAPRASZAMY NA ODPŁATNE BADANIE:

- USG DOPPLER PRZEPŁYWY SZYJNE-55 ZŁ
- USG DOPPLER PRZEPŁYWY KOŃCZYN DOLNYCH ŻYLNYCH - 55 ZŁ
- USG DOPPLER PRZEPŁYWY KOŃCZYN DOLNYCH TĘTNICZYCH - 55 ZŁ
- USG TARCZYCY
- 55 ZŁ
- ECHO SERC - 55 ZŁ
- USG NEREK - 55 ZŁ
- DOPPLER TĘTNIC NERKOWYCH
- 55 ZŁ
- USG AORTY BRZUSZNEJ
- 55ZŁ
- EKG HOLTER 24H
- 110ZŁ

BADANIE NA PROFESJONALNYM APARACIE USG DOPPLER COLOR.
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2014. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.