Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 718, datowanego na 23 października 2011 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Policjant w z Rogoźna ostatecznie uwolniony od wszelkiej winy
ROGOŹNO. W kwietniu 2004 cała Polska usłyszała o zdarzeniu, podczas którego czterej policjanci z grupy specjalnej ostrzelali na ulicy Bałtyckiej samochód śmiertelnie raniąc 19-latka, a drugiego doprowadzając do niepełnosprawności. Wśród funkcjonariuszy był rogoźnianin Robert Ziółkowski. On i jego trzej koledzy  usłyszeli wreszcie po latach trwających procesach iż zostali uniewinnieni.
Już dwukrotnie policjanci biorący udział w akcji na ulicy Bałtyckiej byli uniewinniani przez sąd. Mimo to prokurator przygotował apelację w tej sprawie. Prokurator zarzucał sądowi brak, jego zdaniem, wyjaśnienia jakichś sprzeczności.
Sąd Apelacyjny w Poznaniu zajął się sprawą w ubiegłym roku. Na początku października policjanci usłyszeli wyrok. Zostali uniewinnieni. Wyrok jest prawomocny.
Przypomnijmy, że do nocnej strzelaniny na ulicy Bałtyckiej doszło w kwietniu 2004 roku. Policjanci udali się w pościg za samochodem, w którym mógł siedzieć groźny przestępca. Kierujący samochodem zatrzymany do kontroli zaatakował funkcjonariuszy ze specjalnej grupy poszukiwań ważącym niemal dwie tony Roverem. Gdy usiłował ich rozjechać, taranując dwa policyjne pojazdy funkcjonariusze otworzyli ogień. W wyniku strzelaniny jeden z pasażerów Rovera zginął. Drugi został poważnie ranny. 
Oskarżeni policjanci przekonywali sąd, że podczas akcji działali zgodnie z prawem i nie mają sobie nic do zarzucenia. Użyli broni służbowej, którą dostali na wypadek obrony koniecznej lub zastosowania przymusu.
Postrzeleni mężczyźni bezsensownie zaryzykowali życiem własnym i policjantów. 
Robert Ziółkowski był funkcjonariuszem w Rogoźnie, potem w Obornikach a na koniec pracował w komendzie wojewódzkiej w Poznaniu, także w grupie specjalnej, poszukującej najgroźniejszych przestępców. Zatrzymał ponad 1500 osób, w tym wielu groźnych bandytów. Nierzadko ryzykował własnym życiem, by ludzie żyli bezpiecznie.
Choć sąd orzekł, iż jest niewinny, to i tak nie przestaje nosić ciężaru tamtego zdarzenia. Po odsłużeniu swych lat, odszedł z policji i znalazł inne zajęcie. Z wykształcenia przyrodnik. Z zamiłowania żeglarz i podróżnik. Niedawno wrócił z rejsu po Bahamach. Potem pływał po Adriatyku. Obecnie przygotowuje się do podróży przez Tajlandię, Birmę, Kambodżę i Laos.
W wolnych chwilach pisze książki. Pierwsza z nich pod tytułem „Łowcy głów” zawiera wiele wątków z jego pracy policyjnej i jest już zapowiedziach w wydawniczych. 
OBORNIKI TV
Tradycyjny obornicki toast noworoczny w Objezierzu.
NUMER 718 - TEMATY
◊ Były doradca burmistrza Szramy skazany na karę więzienia
◊ Fałszywy pracownik gazowni w Obornikach, energetyki w Rogoźnie- dwie następne udane próby oszustwa, których ofiarą padają osoby starsze
◊ Po meczu znaleziono ciało 52-letniego A.W. w przydrożnym rowie
◊ Jęki i krzyki kobiety - sąsiedzi wezwali mundurowych na Osiedlu Leśnym
◊ Drugie samobójstwo w październiku
◊ Padł rekord samochodowego pijaństwa: 3,30 promila Romana Z
◊ Spłonęła stodoła,zagrożony pożarem był pobliski dom w Lipie
◊ Iskra z pieca i pożar na Młyńskiej w Obornikach
◊ Konopie na Obrzyckiej
◊ Zarzuty wobec byłego komendanta
◊ Przewozy szkolne: oby nie doszłodo tragedii
◊ Policjant w z Rogoźna ostatecznie uwolniony od wszelkiej winy
◊ Ankieterzy OBOP na wyborach w Połajewie
◊ Zamiast pomocy poszkodowanemu Filipkowi komisje i naciski na matkę
◊ I co z obiecanym internetem?
◊ Czy będą kolejne kłopoty z podwykonawcą?
◊ Sołeckie wydatki
◊ Nowi dzielnicowy i radna
◊ Na odpady nie ma rady
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  W minionym tygodniu niemal w każdej części miasta piętrzyły się stosy śmieci, niekiedy blokując chodniki i ulice. Na Osiedlu Leśnym, z powodu braku miejsc w kontenerach, mieszkańcy kładli worki z odpadkami pod latarniami lub wzdłuż chodników. Przy kamienicach i posesjach sytuacja nie miała się lepiej. Na Bielawach śmieci zalegały przed domami, blokując wyjazdy i często ulice. W centrum, zapach na rynku przypominał o niewywiezionych nieczystościach. Na cmentarzu parafialnym worki pełne odpadków sąsiadowały z grobami.
◊  Odpowiedzialny za zamieszane było poznańskie konsorcjum, które zastąpiło PGKiM. Pomimo zapewnień, że sytuacja szybko wróci do normy, to już drugi raz, gdy konsorcjum nie wywiązało się z terminowym wywozem śmieci. Dwa tygodnie temu śmieci zostały wywiezione kilka dni po terminie. Wówczas było to związane z brakiem doświadczenia. Pracownicy konsorcjum nie wiedzieli dokładnie, skąd mają wywozić śmieci, gubiąc się na ulicach miasta. W minionym tygodniu opóźnienie również mogło wynieść kilka dni, gdyby nie pomoc strażników miejskich. Funkcjonariusze w piątek jeździli ze śmieciarkami, nakierowując pracowników. Śmieci udało się wywieść z mniejszym opóźnieniem niż ostatnio. Władze Obornik zapowiedziały, że w przypadku braku poprawy i powtórki takiej sytuacji, będą domagać się rekompensaty finansowej, jak również wniosą o zmianę firmy wywożącej z miasta śmieci.
◊  W minionym roku pisaliśmy o szałasie stojącym w środku lasu, w pobliżu miejscowości Tarnowo. Wybudowali go bezdomni, których usunięto z placówki w Gościejewie za picie alkoholu i notoryczne łamanie innych zasad. Zaproponowano im miejsca w innych domach pomocy, lecz wybrali życie w lesie. Czterej mężczyźni, jeden nich pochodził z Rogoźna, zbudowali szałas z bel zdobytych w lesie i pobliskich firmach oraz rzeczy znalezionych na śmietnikach. Efekt był zdumiewający. Szałas przypominał połączenie ziemianki z drewnianą chałupą. Otoczony był wałem ziemi. Z dachu z plandeki wystawał metalowy komin a do budynku prowadziły ciężkie drewniane drzwi.
◊  Kierownik domu dla osób bezdomnych w Gościejewie, Daniel Wiśniewski, zwracał uwagę, że mężczyźni pędzą bimber, co więcej, ich obecność stwarza zagrożenie pożarowe, nie wspominając o zaśmiecaniu lasu. Pomimo tego rogozińska policja i straż miejska tolerowały obecność bezdomnych, zwracając uwagę, że z mężczyznami nie ma co zrobić. Nie można ich zmusić do przebywania w ośrodku a wyrzucenie ich z szałasu w środku zimy byłoby niehumanitarne. Po licznych kontrolach okazało się, że mężczyźni produkują jedynie winno, co nie jest niezgodne z prawem. Jednak w miniony poniedziałek, około godz. 19, szałas zaczął się palić a ogień szybko przeniósł się na pobliskie poszycie leśne i drzewa. Przyczyną pożaru był garnek, w którym mężczyźni przygotowywali bimber. Włączona kuchenka gazowa, podłączona do butli z gazem, została zostawiona bez kontroli, gdy właściciele wybrali się do miasta. Tylko dzięki szybkiej akcji gaśniczej z strony strażaków z Gościejewa i Rogoźna ogień nie rozprzestrzenił się na większą część lasu. Szałas jednak w całości spalił się. Bezdomnym zaproponowano miejsce w domu opieki, ale odmówili. Zaczęli odbudowywać szałas.
Google
Kontakt z redakcją

praca
Opiekun/ka osób starszych – pracuj w Anglii lub w Niemczech. Promedica24 zapewnia atrakcyjne zarobki, sprawdzone kontrakty, szybkie wyjazdy. Zapraszamy na spotkanie informacyjne do Powiatowego Urzędu Pracy w Obornikach
29 stycznia
o godz. 10.00.
Zadzwoń 519 690 456.
Firma M&W Construction, Oborniki ul. Łukowska, zatrudni spawacza Z UPRAWNIENIAMI CZYTANIE OZNACZEŃ SPAWALNICZYCH
tel. 664 969 032
WORK SERVICE S.A zatrudni pracowników do pakowania odzieży w Gądkach k. Poznania. Zapewniamy dowóz do miejsca pracy. Praca od zaraz!
tel. 508-000-800 mail
Przyjmę uczniów w zawodzie malarz - tapeciarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
tel. 603 92 69 65
Oborniki

nieruchomości
DZIAŁKI BUDOWLANE
uzbrojone
BEZPOŚREDNIO
Międzylesie k. Rogoźna
601 775 868

opał
Nowo otwarty skład opału Łukowo
w sprzedaży:
węgiel
drewno opałowe.
Tel. 723 777 995
725 481 458
Transport gratis!!!
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
SKŁAD OPAŁU
BOGDANOWO 41
TRANSPORT NA TERENIE GMINY OBORNIKI BEZPŁATNY
TEL.787 109 427
MIAŁ WĘGLOWY
400 zł/tona
tel. 787 109 427

usługi
Wykonamy każdą kuchnię oraz szafe na wymiar.
Krótkie terminy
Oborniki ul. Jagiellońska 9
tel. 502 464 815
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowewewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.