Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru 393, datowanego na 7 sierpnia 2005 roku. Pozostałe numery w archiwum.
Przychodnia dla Rożnowa
ROŻNOWO. Będę się starał zorganizować przychodnię lekarską w naszej wsi, bo tego oczekują mieszkańcy - zdradził nam radny powiatowy Przemysław Gronostaj z Rożnowa. J
ak nam wyjaśniał -wielu osobom nie jest poręcznie jeździć do lekarza rodzinnego czy szczepień z dziećmi z wiosek do Obornik. Przychodnia mogłaby wzorem nieodległego Parkowa, powstać również i w Rożnowie. Jej siedzibą byłby dawny sklep GS. Jak nas zapewnił pan Przemysław, ma już zgodę tej spółdzielni na dysponowanie pawilonem. Znalazł też chętnych do jego przebudowy. Ma na przebudowę gotowy projekt adaptacyjny zgodny z najnowszymi wymogami. Zwrócił się też do spółek lekarskich Vita S.C. i Vita K.K. o przejecie nowego punktu.
Tu trzeba powiedzieć, że jak na razie jego oferta nie znalazła entuzjastycznego przyjęcia u szefów obu spółek. Pan Przemysław jednak się nie zraża, bowiem zaczęły się już zgłaszać do niego również inne podmioty jak na przykład spółka lekarzy rodzinnych z Chodzieży, dla której największa wieś w powiecie obornickim jest kąskiem nie do pogardzenia.
OBORNIKI TV
11 Listopada odbędzie się w Obornikach kolejny Bieg Niepodległości.
NUMER 393 - TEMATY
◊ Zgwałcił własną żonę
◊ Dramat o świcie
◊ Co ja tutaj robię?
◊ Nie tylko ryczywolska przypadłość
◊ Chcieli go ot tak sobie zabić
◊ Śmierć młodego kierowcy z Chrustowa
◊ Ostatnie piwo
◊ Spłoszony przez alarm
◊ Za jednym razem dwa włamania
◊ Uwaga na karty
◊ Które kwoty są prawdziwe?
◊ Wpływają datki na pomnik
◊ Przychodnia dla Rożnowa
◊ Zastój na drodze rowerowej
◊ Graniczna utwardzona
◊ Lepsza łączność i awanse w policji
◊ Szkielety w wykopach
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  68 mieszkańców Marszewca podpisało i złożyło na biurku burmistrza petycję w sprawie wystąpienia z sołectwa Rożnowo i powołania odrębnego marszewieckiego. Podobny wniosek dotyczy mieszkańców Wypalanek, którzy wolą mieć odrębne sołectwo niż nadal łączyć się w Bąblinkiem. W obu przypadkach powodem jest złe, w ocenie mieszkańców mniejszych wsi, traktowanie przez wsie większe podziału funduszu sołeckiego. Szczególne napięcie można zaobserwować w relacjach pomiędzy mieszkańcami Bąblinka i Wypalanek. Jego apogeum nastąpiło po objęciu funkcji przez obecnego sołtysa. Mieszkańcy Wypalanek poprosili o mediacje radną swojego okręgu Renatę Małyszek a o wsparcie burmistrza Tomasza Szramę, o którym powiedzieli nam - jest to dla nas osoba, jaką darzymy szacunkiem i pełnym zaufaniem. Skarżyli się na to, że podczas corocznego układania planów wydatkowych w ich sołectwie, Wypalanki są pomijane i traktowane z lekceważeniem. Inne wypowiedzi tu pomijamy, by nie dolewać oliwy do ognia.
◊  Burmistrz wraz z radnymi gminy Renatą Małyszek i powiatu Zofią Kotecką przybył w ubiegłym tygodniu do Wypalanek, by wysłuchać argumentów i włączyć się do dialogu. Prosił zebranych o głęboki namysł, bo ze strony finansowej o znacznych pieniądzach mówić nie można. Jednak konflikt Wypalankowian z sołtysem Bąblinka Hieronimem Tadeuszykiem oraz jego radą sołecką okazał się na tyle poważny a podział tak głęboki, że burmistrz jadący na spotkanie z zamiarem godzenia obu wsi zauważył, że determinacja do rozłączenia jest po obu stronach tak duża, że pozostało już tylko sformalizowanie tych planów. Potwierdzeniem chęci odejścia Wypalanek z sołectwa Bąblinek mogło być głosowanie, w którym 100% mieszkańców wsi było za odłączeniem. U podłoża większości konfliktów leżą zwykle pieniądze, sprawdziliśmy więc w magistracie o jakiej kwocie jest mowa. Skarbnik Joanna Gzyl wyliczyła przy zastosowaniu specjalnego mnożnika dla małych osad, że rocznie Wypalanki otrzymywałyby na swoje potrzeby kwotę 7200 złotych. - Krocie to nie są, ale to i tak o całe 7200 więcej niż dotąd dostawaliśmy - powiedział nam jeden z mieszkańców wsi dodając - jeżeli mądrze te pieniądze wydamy, to może w Wypalankach powstać to wszystko, na co od lat próżno czekamy.
◊  Jest jednak pewien szkopuł. Budżet wraz ze środkami sołeckimi jest układany właśnie teraz. Tymczasem rozłączenie wsi, o ile do niego dojdzie, nastąpi za miesiąc lub dwa najwcześniej, więc sołeckie 7 200 Wypalanki dostaną dopiero za rok. Burmistrz Tomasz Szrama obiecał mieszkańcom, że ich nie zostawi na ten czas bez wsparcia. Potrzebne bramki piłkarskie zakupi ze środków gminnych oraz wspomoże ich w pozyskaniu działki na sport i rekreację. Mieszkańcy Wypalanek zadeklarowali oddać swoje udziały w gruncie, byleby być na swoim i móc tam zainwestować.
◊  Według Krzysztofa Nowackiego rozłączenie dwóch wsi jednego sołectwa jest zabiegiem stosunkowo prostym. Wystarczy, że w głosowaniu, w którym udział wezmą mieszkańcy wsi pragnącej się odłączyć większość będzie za tym, a już można przygotowywać wybory sołtysa i rady sołeckiej oraz przyznać wsi budżet. Samo głosowanie można uprościć tak dalece, że nie będzie trzeba wychodzić z domów. Wystarczy zagłosować elektronicznie z tym, że system sprawdzi pesel głosującego, by wszystko odbyło się solidnie. Jeżeli owych 68 mieszkańców Marszewca zagłosuje podobnie jak w Wypalankach, to gminie przybędą dwa nowe sołectwa. - Nie rodzi to dla gminy dodatkowych kosztów, ani niczego znacząco nie komplikuje. Dążenie do samostanowienia jest czymś naturalnym w społeczeństwach demokratycznych i ja to dobrze rozumiem - podsumował rzecz całą Krzysztof Nowacki.
Google
Kontakt z redakcją

wyprzedaż
WYPRZEDAŻ
płaszcze damskie w cenie 100 zł
Kowanówko, ul. Obornicka 9(w kierunku do Rożnowa)
Godz.9.00-18.00
tel. 695 164 218

praca
Firma Thiem producent stelaży do mebli tapicerowanych przyjmie do pracy mężczyzn i kobiety na stanowiska: obsługa maszyn stolarskich, pomocnik stolarza, montażysta stelaży. Oferujemy stałą umowę o pracę.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 61-29-66-800 lub osobisty wraz z CV na ul. Piaskowej 4 w Obornikach.
Zatrudnimy pracowników budowlanych, tylko fachowców. Wysokie zarobki.
Tel. 721-888-889
ZATRUDNIMY NA UMOWĘ O PRACĘ PANIĄ NA STANOWISKO
PAKOWACZKA
Wymagania: ukończone 18 lat, orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim lub umiarkowanym, podstawowe zdolności manualne, umiejętność pracy w zespole.
Zgłoszenia:
APACK Sp. z o.o.Kowanowo 22, 64-600 Oborniki
mail
tel. 061 646 32 60

nieruchomości
DZIAŁKI BUDOWLANE uzbrojone bezpośrednio
Międzylesie / Boguniewo k. Rogoźna
tel. 601 775 868

usługi
USŁUGI ROLNICZE:
wynajem maszyn
siew, opryski, talerzowanie itp.
suszenie kukurydzy i zbóż
609 821 326
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Nowy punkt
pobrań krwi
Obrzycka 85A Oborniki
czynny pn. - pt.
7.15 - 10.00

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164
DREWNO KOMINKOWE
od 100 zł
Sosna Brzoza Dąb Olcha Grab Jesion Buk
Drewno suche o wilgotności 15%
tel. 880 471 639
MIAŁ WĘGLOWY
400 zł/tona
tel. 787 109 427
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.