Cmentarze świadectwem obywatelstwa

ROGOŹNO. Przykre doświadczenia II wojny światowej zaważyły na naszych stosunkach z Niemcami. Pionierski krok na drodze pojednania zrobił Kościół w 1965 r., kiedy to w orędziu biskupów polskich do niemieckich „wybaczono i poproszono o wybaczenie”. Pierwsze porozumienie na szczeblu państwowym nastąpiło w roku 1970. Droga do rzeczywistego zbliżenia zwaśnionych społeczności lokalnych była jeszcze daleka. W Rogoźnie w maju 2006 r. historia zatoczyła koło – po 60 latach w jednym kościele na jednym cmentarzu modlili się katolicy i ewangelicy. Ze wzruszeniem spoglądałem na grupę byłych mieszkańców Rogoźna narodowości niemieckiej, którzy stanęli na ziemi swego dzieciństwa. Po ponad półwieczu rodziny z Niemiec mogły poświęcić miejsce wiecznego spoczynku swoich najbliższych.
20 maja  na terenie cmentarza ewangelickiego w Rogoźnie odsłonięto „kamień pamięci” poświęcony wszystkim spoczywającym na tej nekropolii.  Uroczystość poprzedziła Msza Św. w Kościele pod wezwaniem Św. Ducha, który przypomnę był przed wojną świątynią ewangelicką. Mszę prowadził syn ostatniego pastora – Egon Roessler, co miało swój symboliczny wymiar. Nabożeństwo połączyło we wspólnej modlitwie i śpiewie kilka pokoleń mieszkańców Rogoźna i okolic. Wszyscy zdawali sobie sprawę z wagi tego wydarzenia. Nie jest łatwo zapomnieć i wybaczyć nawet po 60 latach. Ci, którzy porzucili uprzedzenia i pomogli w organizacji tej uroczystości położyli trwały fundament pod współpracę polsko – niemiecką. Wymienię tu w szczególności Wolfganga Eckerta i Adama Malińskiego, którzy od kilku lat zabiegali o uporządkowanie i właściwe oznaczenie cmentarza ewangelickiego. Słowa podziękowania należy też skierować do władz samorządowych Rogoźna oraz do księdza E. Śliwy. Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani udali się na cmentarz ewangelicki gdzie odsłonięto tablice pamiątkową z dwujęzycznym napisem: „Ziemia, na której stoisz, to miejsce starego cmentarza ewangelickiego. Tu spoczywają Ci, dla których Chrystus jest nadzieją zmartwychwstania”. „Kamień pamięci” poświęcono wodą z rzeki Odry. To kolejny symbol – dotychczas rzeka Odra dzieliła nasze narody, w kontekście uroczystości w Rogoźnie pojednała społeczności poróżnione przez wydarzenia zwiane z II wojną światową.   Uroczystość zakończono słowami modlitwy św. Franciszka z Asyżu: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twojego Pokoju” oraz śpiewem „Ody do radości” w wykonaniu chóru Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie.    
Mam nadzieję, że w kontekście wizyty papieża Benedykta XVI i w poczuciu chrześcijańskiej przyzwoitości władze samorządowe Obornik i Ryczywołu wykonają podobny krok i choć w symboliczny sposób oznaczą cmentarze ewangelickie, które z winy lokalnych społeczności popadły w całkowitą dewastację. Podnosimy wszak głos trwogi, gdy nasze nekropolie na kresach wschodnich są zaniedbywane, a sami nie szanujemy grobów przodków ludzi, którzy przez stulecia tutaj mieszkali i byli wielokrotnie dobrymi obywatelami i sąsiadami. Wielką krzywdą było zniszczenie grobów ich rodzin, dlatego powinniśmy choć w części naprawić wyrządzone zło. Nie są to koszty przekraczające możliwości finansowe samorządów i myślę, że lepiej stanie się jak sami wyjdziemy z inicjatywą niż będziemy czekać na reakcję i krytyczne uwagi z zewnątrz. Dorobek cywilizacyjny tych ziem to nie tylko praca Polaków, ale także Niemców i Żydów. Pamiętajmy o tym i nie próbujmy wymazać pewnych faktów z historii naszego regionu.
W kontekście naszego wejścia do „rodziny europejskiej” powinniśmy zdobyć się na gest pokazujący, że potrafimy stawić czoła bolesnej historii naszych narodów.

 

Robert Zimny, Rogoźno

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.