oborniki.com.pl
HISTORIA ZIEMI OBORNICKIEJ
Wprowadzenie
Od dwudziestu lat na łamach Gazety Powiatowej Ziemia Obornicka ukazują się artykuły dotyczące historii regionu. Uzbierało się już całkiem wiele analiz, małych monografii, publikacji źródłowych czy skromnych notatek. Piszą je zawodowi historycy, studenci, pasjonaci lokalnych dziejów a nawet uczniowie. Oczywiście ich wartość jest różna, ale wiele z nich to cenne prace na dotąd nie poruszane problemy.
Postaramy się stopniowo poszerzać nasze archiwum na stronach internetowych, licząc na odzew, uzupełnienia i polemiki. Wszystkich, którzy dysponują źródłami czy opracowaniami, których jeszcze nie posiadamy, prosimy o przesłanie ich do nas.

Dawno temu w Obornikach:
Gazeta Obornicka w styczniu 1938 roku
Niewiele egzemplarzy uchowało się po pożodze wojennej. Tym cenniejsze są trzy kolejne numery ze stycznia 1938 roku, zakupione na aukcji przez Krzysztofa Nowackiego. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy je przejrzeć i wybrać najciekawsze informacje sprzed 75 lat.

Śladami Kazimierza Nowaka z Boruszyna do Afryki
Kazimierz Nowak był bez wątpienia najsławniejszym boruszynianem. W okresie kryzysu w marcu 1925 roku Nowak decyduje się wyjechać z kraju, by jako korespondent prasowy i fotograf zarabiać na utrzymanie rodziny.

Helena Lossow, zakonnica i kobieta z Ziemi Obornickiej - obalono oskarżenia, że miała porzuconego syna
Niewielu dziś pamięta buruszewiankę Helenę Lossow, noszącą imię zakonne Joanna od Miłosierdzia Bożego. Urodziła się 10 lipca 1908 w Boruszynie koło Połajewa a zmarła 1 stycznia roku 2005. Córka ziemianina i ziemianki z arystokratycznego rodu hrabiów Szembeków - polska zakonnica katolicka, zasłużona dla idei ekumenizmu w Polsce, autorka ponad 60 publikacji o tej tematyce.

20 lat Obornickiej
Obornicka ukazuje się już od 20 lat. Jest to doskonały moment, by odrobinę powspominać i opowiedzieć skąd się ona wzięła.

Prawda o zagładzie obornickich elit
IPN prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości, do jakich doszło pod Obornikami w obozie w Uścikówcu.

Unikatowa książka o Połajewie
Jest to pierwsza tak obszerna publikacja, utrwalającą i przekazującą historię nie tylko Połajewa, ale również okolicznych miejscowości, w których żyli, pracowali a także walczyli o niepodległość Ojczyzny ludzie związani z Połajewem. Autor, swoją pracę uważa za przyczynek i zachętę dla innych w dociekaniu prawdy o historii naszej miejscowości i historii całej Polski, innych namawia do zgłębiania historii swojej rodziny i małych ojczyzn.


Rycina z 1837 roku
W wydawanym w Lesznie w pierwszej połowie XIX wieku "Przyjacielu Ludu" ukazała się unikalna rycina Rogoźna, z tekstem opisującym ówczesny stan miasta.

Odnowiony zabytkowy ołtarz w Wełnie
Drewniany kościół Podwyższenia Krzyża jest uważany za najbardziej cenny zabytek sakralny na terenie Ziemi Obornickiej. Zbudowany na planie krzyża łacińskiego, zachwyca niezwykłym wnętrzem wypełnionym XVIII-wieczną iluzjonistyczną polichromią, wykonaną przez franciszkanina Adama Swacha. Zadaniem polichromii było stworzenie złudzenia monumentalnej architektury murowanej. Malowidła zdobią nie tylko ściany, ale również ołtarze, Stalle w prezbiterium, drzwi do zakrystii, ambony, konfesjonały pokrywają kompozycję malarskie z napisami o tematyce religijnej.


Społeczność żydowska Ryczywołu
od XVI do XX wieku
7 listopada minęła siedemdziesiąta rocznica wywiezienia ryczywolskich Żydów do Generalnego Gubernatorstwa. Ta smutna data wyznacza kres wielokulturowości miasteczka Ryczywołu, trwającej nieprzerwanie od XVI w. Skłania też do refleksji, a przede wszystkim do przypomnienia dziejów społeczności żydowskiej.

128 elementów srebrnych monet i ozdób zakopanych w czasach Mieszka I - skarb znaleziony w Rogoźnie
W sierpniu 2009 roku całą Polskę obiegła sensacyjna informacja, podawana przez telewizje i radio. W Rogoźnie dokonano jednego z największych odkryć archeologicznych ostatnich lat - odkopano skarb pochodzący z czasów Mieszka I. Autorami odkrycia są poznańscy archeolodzy Mirosław i Małgorzata Andrałojć, inicjatorami rogozińscy pasjonaci historii na czele z Mariuszem Mathiasem. Całość badań sfinansowały władze miasta, a swoje pole udostępnił uczonym Tadeusz Morzy z Cieśli. Jak do tego doszło? To długa historia, wynikająca z mało spotykanego gdzie indziej zainteresowania rogoźnian dziejami swojego miasta, mądrej polityki władz oraz skrupulatnej, ciężkiej pracy uczonych.Zawartość

Zawartość stron podzielilśmy na następujące działy:

 • Druga wojna światowa
  Dzieje Oborniki podczas II wojny światowej
 • Biografie i wspomnienia
  Przedstawiamy tutaj biogramy i wspomnienia mieszkańców regionu.
 • Cmentarze
  Opisy cmentarzy w regionie.
 • Dawne publikacje
  Oczywiście długo przed rokiem 1990, kiedy zaczęła wychodzić Gazeta, wielu autorów starało się odtworzyć dzieje regionu. Te dawne publikacje staramy się zbierać i publikować.
 • Dzieje obornickich franciszkanów
  Oborniccy bracia mniejsi pozostawili po sobie skrzydło dawnego klasztoru. Do dzisiaj przypomina ono, choć w stanie zaawansowanej dewastacji, o ich wiekowej obecności w mieście.
 • Dzieje wsi
  Udało się nam opracować historie większości miesjcowości regionu. Postaramy się je tutaj stopniowo opublikować.
 • Mapy
  Nasze opracowania dotyczą powiatu obornickiego w jego historycznym kształcie, składającego sie z gmin: Oborniki, Rogoźno, Murowana Goślina, Ryczywół i Połajewo. Dla orientacji przedstawiamy mapy Ziemi Obornickiej.
 • Organizacje
  Historie różnych organizacji, które działały, czy też jeszcze działają na Ziemi Obornickiej.
 • Varia
  Opracowania szczegółowych problemów historycznych.
 • Wykopaliska archeologiczne
  Relacje i wyniki badań archeologocznych prowadzonych w regionie.
 • Polemiki w sprawie tekstu Długosza o Obornikach
  Edward Skibiński i Grażyna Rutkowska polemizują na temat tłumaczenia i znaczenia tekstu AnnalesJana Długosza dotyczącego położenia Obornik

  Zobacz także zestawienie nowości.
Zmieniono 27 marca 2013 roku.
Teksty oznaczone znakiem © są własnością wydawcy - Gazety Powiatowej Ziemia Obornicka - i podlegają prawu autorskiemu. Można je powielać w jednym egzemplarzu dla własnych potrzeb. Cytowanie wyłącznie z podaniem źródła. Ilustracje, jeżeli nie podano inaczej, są również własnością wydawcy i ich dalsze użycie wymaga uzyskania jego zgody.
Kontakt z autorami

do góry